*

Limfinės sistemos įtaka žmogaus sveikatai: kaip veikia, kam reikalinga


* delfi.lt [Slapukė]

Žmogaus organizmo limfinė sistema funkcionuoja kartu su visa kraujotakos sistema, per ją iš audinių šalinami medžiagų apykaitos produktai ir skysčiai. Skystis, tekantis limfagyslėmis, vadinamas limfa. Gera limfos cirkuliacija yra svarbi puikios sveikatos dalis.
Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos "Grožio pasaulis“ kūno priežiūros specialistė Justina Petrulionytė pasakoja, kas nutinka, kai sutrinka limfos tekėjimas, kas gerina limfinės sistemos veiklą ir kaip išvengti šios sistemos ligų.
- Kas yra limfine sistema ir kas ja sudaro? Kokios jos funkcijos?
- Limfinė sistema – tai atskira organizmo sistema, sandara ir funkcijomis glaudžiai susijusi su kraujotakos sistema. Limfinę sistemą sudaro limfagyslės, limfmazgiai, limfinis audinys ir 4 organai: tonzilės, blužnis, užkrūčio liauka, Peyerio plokštelės.
Limfinė sistema gamina limfocitus, cirkuliuojančius limfa. Sistema formuoja imunitetą ir saugo organizmą nuo žalingų aplinkos veiksnių. Iš ląstelių į limfą patenka atliekos, medžiagų apykaitos produktai, jie filtruojami, neutralizuojami ir pašalinami. Išvalytas limfos skystis grąžinamas į kraujotaką.

- Kas yra limfa?
- Limfa – skystis, cirkuliuojantis žmogaus limfinėje sistemoje. Joje daug limfocitų, tačiau nėra eritrocitų ir trombocitų. Limfa susidaro iš skysčio, kurio nuolat patenka iš kraujo plazmos į audinius, o iš jų − į limfos kapiliarus. Savo sudėtimi limfa labai panaši į kraujo plazmą. Įvairių kūno audinių limfa nevienoda, pvz., žarnų limfoje daug riebalų, ji neskaidri, pieno spalvos. Žmogaus organizme yra apie 1–2 l limfos. Suaugusio žmogaus organizme į veninę sistemą kasdien suteka 1,5–2 l limfos.
- Kas nutinka kai sutrinka limfos tekėjimas? Kokie pagrindiniai simptomai?
- Tekėti limfagyslėmis limfą verčia raumenų susitraukimai, arterijų pulsavimas, kvėpavimo judesiai, žemas venų kraujospūdis. Vienas pagrindinių simptomų, kad sutrikęs limfos tekėjimas, yra nuolat padidėję limfmazgiai. Limfmazgiai yra limfinės sistemos dalis, juose vyksta toksinų filtravimas, antigenų prezentacija ir neutralizavimas, taip pat yra daug T ir B limfocitų (imuninių ląstelių).

Kiti prastos limfinės sistemos simptomai gali būti:
· alergija,
· prostatos liaukos uždegimas,
· lėtinis sinusitas,
· širdies ligos,
· egzema ir kitos odos ligos,
· energijos trūkumas, dažnas nuovargis,
· išsėtinė sklerozė,
· edema, skysčių susilaikymas organizme, ištinusios galūnės, ypač kojos,
· padidėjęs kraujo spaudimas,
· dažnos pasikartojančios virusinės infekcijos,
· ausų infekcijos,
· artritas, ypač reumatoidinis,
· celiulitas,
· antsvoris.
- Kas gerina limfos sistemos veiklą?
- Limfos sistemos veiklą ypač veiksmingai gerina fizinis aktyvumas, dažnas ir gausus skysčių vartojimas, taip pat limfodrenažinis masažas. Limfodrenažinį masažą galima atlikti rankomis arba aparatu. Šiuo metu daugumoje klinikų pacientams limfodrenažinis masažas atliekamas kompresinės terapijos aparatu.

Modernios procedūros dėka pasiekiama puikių rezultatų:
- pagerinama kraujotaka, normalizuojama kraujotakos sistemos veikla;
- normalizuojama limfinės sistemos veikla, pašalinami šlakai, iš organizmo išvalomi toksinai;
- sumažinamas arba visai pašalinamas galūnių tinimas;
- sumažinama kūno masė, celiulitas, pakoreguojama figūra;
- pagerinamas raumenų tonusas;
- atkuriamas odos elastingumas ir stangrumas.
- Kas yra limfedema? Kokie pagrindiniai simptomai?
- Limfedema – tai lėtinė limfinės sistemos liga, sukelianti audinių ir organų limfostazę. Kai per limfinę sistemą audiniuose susidariusi limfa nesugeba pasišalinti, atsiranda jos perteklius. Audiniai pradeda tinti.
Limfedema gali pažeisti bet kurią kūno vietą ir bet kurį organą. Dažniausiai pasitaiko galūnių limfedema. Sutrikus limfos nutekėjimui galūnėse pirmiausia žmogus pradeda jausti tempimą, veržimą, skausmą, odos niežėjimą, tinimą. Sutrikus limfos nutekėjimui dažnai tinsta ne tik galūnės, bet ir aplinkiniai audiniai.
Jei kyla įtarimų, kad sergama šia liga, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Negydomos limfedemos pasekmės yra grėsmingos: ilgainiui gali išsivystyti celiulitas, dramblialigė, kilti infekcija, atsirasti opos. Tai trikdo pacientų fizinę ir psichinę būklę.

- Kaip gydoma limfedema?
- Limfedemos gydymas yra kompleksinis. Dažniausiai yra taikomi šie gydymo metodai: fiziniai metodai, odos priežiūra, limfodrenažinis masažas, kompresija, medikamentinis gydymas, chirurgija.
Įdomu
· Limfą puikiai valo kadagių uogos. Po kelias jų reikėtų suvalgyti kasdien.
· Limfinės sistemos veiklą gerina kiaulpienių šaknų, pankolių sėklų, ramunėlių, pipirmėčių, šalavijų arbatos.
· Limfinės sistemos sutrikimų gali atsirasti dėl kelių priežasčių. Pirma, limfagyslės užanka arba yra užspaudžiamos (limfiniai kapiliarai tampa mažai pralaidūs skysčiui ir limfa nenuteka). Antra, audiniuose kaupiasi per daug skysčių, o limfinė sistema nepajėgia jų šalinti į venas.
· Gera limfinės sistemos būklė prisideda prie viso organizmo sveikatos.
· Limfedema dažniausiai paveikia vieną ranką arba koją, bet retais atvejais gali apimti ir abi galūnes.
· Limfą tekėti verčia silpni limfagyslių susitraukimai, aplinkinių arterijų pulsavimas ir galūnių judesiai. Limfinėje sistemoje susidarius kamščiui, prisikaupia skysčių ir atsiranda pabrinkimas, vadinamas edema.
· Atliekant limfodrenažinį masažą limfos tėkmė pagreitėja iki dešimties kartų.
· Poveikis juntamas po 2–3 masažų, o akivaizdūs rezultatai pastebimi maždaug po 10 procedūrų.
· Limfodrenažinio masažo trukmė ir reikiamas procedūrų kiekis kiekvienam nustatomas individualiai.


1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.017
* © xneox.com