*

Geriausi „Formulės-1“ lenktynininkai


* lzinios.lt [poisONn]

Žodį „geriausias“ kiekvienas iš balsavusių galėjo interpretuoti savaip, todėl išrinktųjų sąraše atsidūrė ne tik įspūdingų rezultatų pasiekę lenktynininkai, bet ir charizmatiškos ar trumpai blykstelėjusios asmenybės. Balsavimo komisiją sudarė praeityje garsūs ir šiuo metu lenktyniaujantys sportininkai, įskaitant Michaelį Schumacherį, Jensoną Buttoną, seniausią pilotą Paulą Pietschą ir tik praėjusiame dešimtmetyje gimusį Jaime Alguersuarį. Jie vertino tik „Formulės-1“ lenktynininkus, dalyvavusius pasaulio čempionate nuo 1950 metų, nes apie prieškario bolidų lenktynes yra išlikę per mažai informacijos.

Geriausiųjų F-1 lenktynininkų keturiasdešimtukas atspindi pačių lenktynininkų nuomonę apie „Grand Prix“ nugalėtojus, apie tuos, kurie juos lenkė, buvo komandos draugai bei konkurentai ir tuos, kurių karjeros žvaigždė užgeso mirties gniaužtuose.

1. Ayrtonas Senna

Vienas iš greičiausių praėjusio dešimtmečio lenktynininkų, triskart pasaulio čempionas A.Senna gerai žinomas net tarp jaunosios kartos „Formulės-1“ gerbėjų. Jis garsėjo puikia vairavimo technika ir virtuozišku automobilio valdymu šlapioje trasoje.

Ryškiausias A.Sennos karjeros atsiminimas - nesiliaujantys konfliktai su komandos draugu ir didžiausiu varžovu Alainu Prostu. Sportininkai jautė vienas kitam abipusę panieką po lenktynių Imoloje 1989-aisiais. Jas laimėjo A.Senna, nors manoma, kad „McLaren“ ekipa buvo nurodžiusi pergalę atiduoti tada dukart čempionui A.Prostui. Tais pačiais metais per lemiamas lenktynes Suzukoje A.Senna įnirtingai atakavo komandos kolegą ir abu bolidai nuskriejo už trasos ribų. Negana to, kitais metais toje pačioje trasoje A.Senna vėl pakartojo panašų manevrą prieš A.Prostą ir abu sportininkai vėl išlėkė iš trasos.

A.Senna taip pasitikėjo savimi, kad tiesiog negalėjo pagalvoti apie pasidavimą. Tai buvo raktas ir į jo didybę, ir į klaidas. Genijus ar chuliganas? Šis klausimas taip ir liks neatsakytas, nes A.Sennos karjera nutrūko pačioje viršūnėje. 1994 metais lenktynių Imoloje metu sportininkas žuvo.

2. Michaelis Schumacheris

Statistikos lentelių karalius, septyniskart pasaulio čempionas M.Schumacheris dominavo „Formulėje-1“ šio dešimtmečio pradžioje.

Garsėjantis ištverme ir sugebėjimu reikiamu metu išspausti dar daugiau greičio, M.Schumacheris gali būti laikomas visapusiškiausiu F-1 lenktynininku.

Kartais kontroversiškai besielgiantis, bet niekada nenusileidžiantis vokietis taip aukštai iškilo dėl itin rimto požiūrio į darbą, puikaus fizinio pasirengimo ir sugebėjimo aplink save suburti tvirtą geriausių specialistų komandą.

1994 ir 1995 metais pelnęs pirmuosius F-1 pasaulio čempiono titulus „Benneton“ ekipoje jis kartu su geriausiais inžinieriais perėjo į „Ferrari“ ir prikėlė legendinę ekipą iš pelenų. Atstovaudamas „Ferrari", 2000-2004 metais jis pelnė penkis čempiono titulus iš eilės, ir tai gali būti ne pabaiga, nes sportininkas pranešė apie savo sugrįžimą į didįjį sportą „Mercedes“ komandoje.

3. Juanas Manuelis Fangio

"Formulės-1“ eros pradžios žvaigždė pelnė penkis pasaulio čempiono titulus ir laimėjo beveik pusę startuotų lenktynių. El Maestro vadintas J.M.Fangio visuomet rasdavo vietą geriausiose komandose ir kartu tapdavo esmine ekipos sėkmės priežastimi. Jis vairavo „Alfa Romeo", „Maserati", „Mercedes“ ir „Ferrari", su visomis jomis sportininkas laimėjo čempionatus.

Amžininkai prisimena, kad J.M.Fangio turėjo tokį didelį pranašumą prieš varžovus, kad niekuomet nevažiuodavo ant savo galimybių ribos.

4. Alainas Prostas

Keturiskart F-1 pasaulio čempionas, garsėjęs tiksliu bolido valdymu ir išmintingai apskaičiuota lenktynių taktika, kolegų buvo vadinamas profesoriumi.

A.Prostas pergalių skonio paragavo su nepatikimu „Renault", o atėjęs į „McLaren“ suprato, kad komandos draugui Niki Laudai nugalėti neužteks vien tik greičio, bet prireiks ir sumanumo. Jo karjerai spalvų suteikė kovos su A.Senna, prisijungusiu prie „McLaren“ 1988-aisiais.

Vėliau likimo posūkiai A.Prostą nuvedė į „Ferrari", o karjeros pabaigoje, padaręs metų pertrauką, jis grįžo vienam sezonui į „Formulę-1“ „Williams“ ekipos sudėtyje. Grįžimas buvo trenksmingas - A.Prostas tapo čempionu.

5. Jimas Clarkas

Vienas talentingiausių „Formulės-1“ pilotų negalėjo suprasti, kodėl yra toks greitas, bet trasoje dažnai nebūdavo jam lygių.

J.Clarkas puikiai sutarė su savo vadovu, „Lotus“ ekipos direktoriumi Colinu Chapmanu, todėl visada gaudavo greičiausią bolidą. Jei ne nuolatos gedusi technika, sportininkui būtų pavykę pelnyti daugiau nei du „Formulės-1“ čempiono titulus. Jis sugebėdavo greitai perprasti ne paties geriausio automobilio rikiuotėje valdymą ir būtų galėjęs siekti daugiau jei ne tragiška avarija 1968 metais Hockenheime, nusinešusi J.Clarko gyvybę.

6. Jackie Stewartas

J.Stewartas vairuodavo bolidus taip ramiai ir tiksliai, kad net neatrodydė, jog jis važiuoja labai greitai, kol sportininko laikas, per kurį jis įveikdavo ratus, būdavo išmatuojamas chronometru. Septintojo ir aštuntojo dešimtmečio sandūroje pelnęs tris „Formulės-1“ čempiono titulus, jis pademonstravo, kad tikras nugalėtojas turi laimėti pasitelkęs ne tik greitį, bet ir protą.

Didelę įtaką J.Stewarto karjerai padarė šilti santykiai su Kenu Tyrrellu. Lenktynininkas prisidėjo prie jo vadovaujamų „Marta", o vėliau „Tyrrell“ čempionų titulų ir sugebėjo išplėšti pergalę autsaiderės „March“ bolidu.

7. Niki Lauda

Prieš pradėdamas F-1 karjerą, N.Lauda buvo laikomas vidutinybe. Jis nieko ypatingo nepasiekė nei F-3, nei F-2 serijose, bet po keleto sėkmingų lenktynių F-1 BRM ekipoje, jį į savo stovyklą netikėtai pakvietė „Ferrari“. Komandos pilotai čempiono titulo nebuvo pelnę vienuoliką metų, bet N.Lauda tai greitai pakeitė 1975-aisiais. Po avarijos Niurburgringe kitais metais, kai jis vos nesudegė gyvas, sportininko pasitikėjimas ekipa susvyravo ir paskutiniuosius metus jis praleido „Brabham“ ekipoje. Netikėtai, po trijų metų pertraukos ketveriems sezonams jis grįžo į didįjį sportą kaip „McLaren“ narys, kad įspūdingai pabaigtų savo karjerą - 1984 metais jis tapo F-1 čempionu vos puse taško aplenkęs savo komandos draugą A.Prostą.

8. Stirlingas Mossas

Jei tai būtų apskritai geriausių automobilių sporto lenktynininkų sąrašas, S.Mossas galėtų būti jo viršūnėje dėl puikių rezultatų ne tik „Formulėje-1", bet ir sportinių mašinų, kėbulinių automobilių ir ralio lenktynėse.

Jis niekada netapo F-1 čempionu, bet tarp jo pelnytų 16 pergalių yra įspūdingų įrodymų, kaip pilotas gana silpnu bolidu gali įveikti pačius greičiausiuosius.

9. Fernando Alonso

Jaunas vaikinas sublizgėjo 2003 metais pasirodęs „Renault“ ekipoje. Komandos vadovo Flavio Briatorės liaupsinamas ir prižiūrimas jis netrukus ėmė rinkti pergales, o 2005 metais tapo pirmuoju ispanu F-1 čempionu. Kitais metais jis vėl pelnė čempiono titulą ir netikėtai perėjo į priešininkų stovyklą. „McLaren“ ekipoje F.Alonso nepritapo ir kitamet grįžo į „Renault“. Ekipa negalėjo pasiūlyti geriausio bolido rikiuotėje, bet taip ėmė skleistis sportininko talentas išspausti viską iš to, ką turi.

10.Gilles Villeneuve'as

Daugelį širdžių užkariavęs sportininkas niekada netapo „Formulės-1“ čempionu ir laimėjo vos šešis „Grand Prix“. Bet istorija driekiasi toli už skaičių - jo varžovai sportininką prisimena kaip vieną garbingiausių lenktynininkų.

G.Villeneuve'o talentas prasiverždavo netikėtai. 1979 metais, treniruotėje prieš lenktynes JAV, kanadiečio komandos draugas „Ferrari“ ekipoje Jody Scheckteris, jau užsitikrinęs pasaulio čempiono titulą, žvilgtelėjo į rezultatų lenteles. Jis manė, jog bus pats greičiausias, tačiau G.Villeneuve'as jį aplenkė net 9,5 sekundės.

Laikas neleido sužinoti, ar trumpi sportininko sėkmės proveržiai būtų leidę jam pelnyti čempiono titulą. G.Villeneuve'o gyvybė nutrūko įvykus baisiai avarijai 1982 metais per Belgijos „Grand Prix“.

Tolimesnis lenktynininkų TOP 40

11. Nigelas Manselas
12. Emersonas Fittipaldi
13. Nelsonas Piquet Vyresnysis
14. Jochenas Rindtas
15. Mika Hakkinenas
16. Alberto Ascari
17. Lewisas Hamiltonas
18. Jackas Brabhamas
19. Ronnie Petersonas
20. Mario Andretti
21. Grahamas Hillas
22. Kimi Raikkonenas
23. Johnas Surtees'as
24. Jamesas Huntas
25. Keke Rosbergas
26. Sebastianas Vettelis
27. Jose Froilan Gonzalezas
28. Danas Gurney
28. Francois Cevertas
30. Jensonas Buttonas
31. Alanas Jonesas
32. Giuseppe Farina
33. Philas Hillas
34. Carlosas Reutemannas
35. Stefanas Bellofas
36. Clay Regazzoni
37. Gerhardas Bergeris
38. Jeanas Behra
39. Riccardo Patrese
40. Jacky Ickx

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0671
* © xneox.com