*

KODĖL VYRAS GERIA?


* delfi.lt [Power]

Šiame poskyryje paanalizuosime vyrų girtavimo priežastis. Tiksliau - vieną iš priežasčių.

Greičiausiai girtavimo priežasčių yra kelios, bet mes apžvelgsime tik vieną: girtavimas - tai psichinė apsauga nuo vyriškųjų ambicijų pažeminimo.

Girtavimas kaip psichinė apsauga

Būtent taip - ne liga, ne psichinis sutrikimas, o psichinė apsauga. Kodėl būtent tokia priežastis? Atsakymas paprastas: todėl, kad kitokių priežasčių mes dar neradome. Greičiausiai jų esama, bet mums kol kas nepasitaikė. Kai pasitaikys - darysime išvadas.

O kol kas mes susipažinsime su viena situacija, kuri lėmė vyro girtavimą: likimas suveda energingą moterį su ne tokiu energingu vyru. Iš meilės suveda tam, kad paskui būtų sužlugdytos abiejų vertybės (atitinkamai pagal mūsų teoriją).

Kokios idealizacijos tokiu atveju sužlugdomos?

Valdingų moterų idealizacija

Pradžioje pakalbėkime apie moteris. Dėl nepaaiškinamų priežasčių šiandien į pasaulį ateina daugybė valdingų ir energingų moterų. Susidarė nuomonė, kad šitaip atsitinka dėl to, kad moterys neatlieka Gamtos nustatytos funkcijos - gimdyti ir auginti po 5-10 vaikų. Vaikų gimdymo ir auginimo potencialas yra, bet jis nenaudojamas pagal tiesioginę paskirtį. Kažkur jis turi realizuotis, - štai čia ir pasimaišo vyrai, ant kurių ir išliejama visa moterų energija. Jos jaučiasi gyvenimo šeimininkės ir stengiasi jį statyti savo nuožiūra. Nesunku numanyti, kad tai tipiška savo sugebėjimo kontroliuoti aplinkinį pasaulį idealizacija.

Pagal karminį „auklėjimą" tokia moteris išteka už vyro, kuris praktiškai jai įrodinės, kad ji šiame pasaulyje nieko nesugeba. Gana dažnai būtent taip ir vyksta.

Stipri moteris išteka už silpno vyro. Bet tik iš šalies atrodo, kad jis silpnesnis. Jis pats taip visiškai nemano! Bet kuris vyras, net ir pats lėčiausias, sekdamas tradiciniu šeimyninių santykių stereotipu, mano, kad jis yra šeimos maitintojas ir galva, net jeigu uždirba mažiau nei žmona ir nieko namuose neveikia. Tai neturi reikšmės. Kiekvieno vyro pasąmonėje glūdi idėja, kad jis turi būti šeimos galva! Iš esmės tai yra tokia pat savo sugebėjimų ir noro valdyti aplinkinį pasaulį idealizacija.

Jeigu valdinga žmona dar ir protinga, tai ji supranta šias vyro viršenybės pretenzijas ir leidžia jam truputį pasimaivyti, t. y. ji viską daro savaip, tik garsiai visada reiškia pagarbą ir kartais net klausia patarimo.

Bet tokios yra tik protingos žmonos, todėl jos dėl vyro girtavimo nesilanko nei pas psichologus, nei konsultacijose. Deja, kartais sutinkamos ir kitokios, kurios pradeda daryti savo tvarką šeimoje.

Jeigu vyras visiškai silpnas, tai po kiek laiko jis susitaiko su esama situacija ir perduoda viršenybę (kartu su kylančiomis problemomis) žmonai, o tuo pačiu lieka visiškai patenkintas savo gyvenimu. Liaudis tokius vadina „gyvenančiais po žmonos padu".

Taip atsitinka, bet ne visada. Dauguma vyrų labai saugo savo viršenybės idėjas ir priima tam tikrus sprendimus, padedančius jas įgyvendinti. Jeigu žmona labai valdinga ir grubiai žlugdo jo pretenzijas į viršenybę, tai vyrui lieka kelios išeitys.

Vyrų savisaugos būdai

Apystipris vyras po konfliktų serijos palieka per daug valdingą žmoną (jeigu turi kur išeiti; jų nejaudina įsipareigojimai vaikams ir bendrai nuosavybei).

Silpnesnis vyras isteriškai ir periodiškai reiškia pretenzijas lyderiauti. Jeigu jam nieko neišeina, o pasprukti negali, tai jis priima sprendimą, kaip išsaugoti savigarbą ir savo vertę. Tiesa, variantų jis turi ne tiek jau daug.

Vyras gali pasinerti į darbą ir nekreipti dėmesio į šeimos gyvenimą. Jis 16 valandų per parą dirba, ir žmona nebeturi laiko, kada jį žeminti.

Kitas variantas - jis pradeda ieškoti pagarbos šaltinio iš šalies, t. y. iš kitos moters. Tai labai paprasta padaryti, kadangi bet kuri, net ir pati valdingiausia moteris, neskubės reikšti pretenzijų dėl lyderiavimo, kol neištekėjo. Priešingu atveju jis pabėgs.

Trečiasis variantas - girtavimas. Vyras išgeria šimtą, du šimtus, o paskui ir daugiau gramų, ir jo vyriškumo problema išgaruoja. Jis visus myli, visiems atleidžia. Arba atvirkščiai - degtinė suteikia energijos ir jis ima įrodinėti savo svarbą paprastai pačiais nemandagiausiais būdais.

Kaip tik šitokie atvejai mums dažniausiai ir pasitaikydavo. Pagvildenkime juos. Taigi konkretus pavyzdys.

3 atvejis. Tatjana, 56 m., mokslų kandidatė, aukštosios mokyklos docentė, pensininkė.

Tatjana - labai energinga, valdinga ir savarankiška moteris. Jaunystėje ji labai mylėjo vieną vaikiną, bet jis ją išdavė ir vedė kitą. Tai jai buvo skaudus smūgis. Tatjana beveik 10 metų pyko ant savo mylimojo ir ant visos vyriškosios giminės. Po metų jis išsiskyrė ir daug kartų lankėsi pas ją, siūlė tekėti, bet Tatjanos nuoskauda buvo stipresnė.

Kaip išeitį savo įgimtam energingumui ji pasirinko mokslą. Baigusi institutą, ji pradėjo dirbti katedroje ir įstojo į aspirantūrą. Ginant disertaciją taip pat kilo daug problemų, bet ji nugalėjo visus sunkumus. Vėliau ji tapo katedros vedėja, bandė ginti daktarinę disertaciją, bet neapgynė, nes daug laiko ir jėgų atėmė buities problemos.

Prasidėjo problemos šeimoje. Mokydamasi aspirantūroje, ji susipažino su kito instituto aspirantu. Jis buvo kilęs iš vienos nedidelės pietų respublikos. Jaunuoliai įsimylėjo ir sukūrė šeimą. Tatjana atsivedė jį į savo namus, jos tėvai net iškeitė butą, kad galėtų jauniesiems nupirkti gyvenamąjį plotą.

Jaunavedžiams buvo sudarytos visos sąlygos kurti gerą šeimą, bet greitai atsirado bėdų. Jos vyras, kuris ir anksčiau mėgdavo išgerti vyno (jis buvo kilęs iš kaimo), pradėjo dažniau išgėrinėti. Jis apgynė disertaciją ir gavo gerą darbą, bet po kurio laiko buvo priverstas iš ten išeiti. Dėl gėrimo jis nuolatos prarasdavo gerus darbus, kuriuos jam surasdavo Tatjana ir jos pažįstami. Ji dėjo daug pastangų, kad išgelbėtų vyrą nuo girtavimo: kodavo jį, vedė pas žymiausius gydytojus, akupunktūros specialistus, ir t. t., bet niekas nepadėjo. Kovojant su vyro girtavimu praėjo 20 metų. Vaikų jie neturėjo dėl vyro ligos, bet jo mesti Tatjana negalėjo. Daug metų ji stengėsi jį atvesti į doros kelią, bet nieko neišėjo.

Situacijos diagnozė

Iš Tatjanos gyvenimo pavyzdžio labai aiškiai kyšo „auklėjimo" priemonės, kurių aplinkinis pasaulis imasi jo atžvilgiu, kad sužlugdytų jos idealus.

Iš prigimties būdama labai energinga ir savimi pasitikinti mergina, Tatjana susikūrė idealų šeimyninio gyvenimo su mylimu žmogumi modelį. Kadangi jos pirmasis draugas buvo per geras, kad realizuotų „auklėjimo" procesą ir nesugebėtų iki galo sužlugdyti jos idealizacijų, jis turėjo vesti kitą merginą.

Tatjana nesuprato pamokos ir supyko ant visos vyrų giminės. Pykti ant visų vyrų - tipiška savo sugebėjimų, moralės normų ir žmonių tarpusavio santykių idealizacija. Paprasčiausia pykčio ant vyrų auklėjimo priemonė - įsimylėti į toli gražu ne geriausią vyriškosios lyties atstovą. Nekenčiate jų, - kas jums davė tokią teisę? Juk jie irgi šioje žemėje yra ekskursantai, turintys savo užduotis, įpročius, pasaulėžiūrą. Pykdamos ir smerkdamos vyrus, jūs teisiate darbo kokybę to, kuris sukūrė šį didelį rezervatą, t. y. Dievą. Taigi jūs iškeliate save aukščiau Dievo, kadangi esate nepatenkintos jo darbu.

Taigi jis tiesiog priverstas taikyti jums auklėjimo priemones. Jeigu esate tokia „kieta" ir viską galite pati pasiekti, įrodykite. Pabandykite pakeisti savo vyro įsitikinimus ir įrodyti savo teisę lyderiauti!

Todėl daug metų pykusi ir nekentusi vyrų Tatjana turėjo ištekėti už tokio vyro, kuris turi trūkumų. Kokių trūkumų - nesunku išvardyti.

Tatjana buvo valdinga ir ryžtinga moteris, gyvenimo šeimininkė, visada pasiekianti savo tikslą. Taigi ji turėjo ištekėti už silpnavalio, nemokančio uždirbti pinigų ir būti šeimos galva vyro. Tai galėjo būti humanitarinio profilio žmogus, besidomintis kokiomis nors idėjomis ir neteikiantis reikšmės materialinei gerovei. Pavyzdžiui, mokslininkas, literatas, dailininkas, išradėjas, radijo mėgėjas ir t. t.

Arba jis galėjo būti niekam tikęs žmogus, alkoholikas, pagaliau narkomanas. Tatjanai kliuvo antrasis variantas, ir tai nesunku paaiškinti. Būdama labai energinga, Tatjana tapo šeimos lydere, ji savarankiškai sprendė visas šeimos problemas. Tuo labiau kad turėjo pagrindą - ji suteikė savo vyrui gyvenamąjį plotą, uždirbo daugiau pinigų ir t. t. Tačiau moters lyderiavimas labai žemina vyrą, griauna jo savigarbą, pasaulėžiūrą ir vertybių sistemą. Tatjanos vyrui ši situacija buvo ypač skaudi, kadangi jis užaugo kaime, kur vyro, kaip maitintojo ir šeimos galvos, vaidmuo yra išlikęs iki šių dienų.

Kai Tatjanos vyras suprato, kad nelaimės viršenybės šeimoje, jis griebėsi tipiško psichinės apsaugos būdo, kurį taiko vyrai, atsidūrę žmonos šešėlyje (net jeigu ji gerai išauklėta ir nesimuša bei nesikeikia), -pradėjo gerti. Tuo pačiu jis ėmė griauti klaidingą Tatjanos įsitikinimą, kad ji gali padaryti pasaulį tokį, koks jai patinka. T. y. jis ėmė griauti jos aplinkinio pasaulio kontroliavimo ir jo pavertimo tokiu, koks jai patinka, idealizacijas.

Savimi pasitikinti Tatjana priėmė aplinkinio pasaulio iššūkį. Ji neišėjo, neišsiskyrė, o nusprendė „padaryti" savo vyrą „žmogumi", t. y. ėmė jį gydyti. Taip praėjo dešimtys metų, bet vaisių ji nesulaukė. Pasaulis pasirodė esąs stipresnis.

Ir tik pastaraisiais metais, perskaičiusi gausybę dvasinės ir ezoterinės literatūros, ji pradėjo tramdyti savo energingą būdą ir leisti vyrui būti pačiam savimi, o kartais net turėti savo nuomonę. Taigi jis po truputį vėl ėmė domėtis gyvenimu ir užmiršti senąjį įprotį.

Problemos priežasties radimas dar nereiškia, kad toji problema per dieną išnyks. Kova su klaidingais įsitikinimais - tai ne magija, kai per vieną seansą pavyksta perkoduoti žmogų, t. y. nustumti jo problemą į ateitį, tačiau tada ji iškils „prisirpusios" karmos pavidalu ir ją išspręsti bus labai sunku.

Ilgas „karmos ąsočio" valymo būdas

Mes siūlome ilgesnį, bet perspektyvų būdą. Supratusi savo idealizacijas ir pakeitusi požiūrį į vyrą, Tatjana tik uždarė viršutiniuosius vožtuvus. Tačiau „karmos ąsotyje" per daugelį metų susikaupė gana nemažai nuodėmių, kurios niekur neprapuolė. Žinia, dabar indas po truputį tuštės per apatinius vamzdžius. Bet kaip suprantate, tai lėtas procesas. Greičiausiai jis tęsis kelis metus, per kuriuos Tatjanos vyras įtartinai reaguos į pasikeitusią žmoną ir gal net pradės ją provokuoti, kad patikrintų jos „šventumą".

Bet „karmos ąsočio" valymo procesą galima pagreitinti. Kaip tai padaryti, mes jau pasakojome. Pavyzdžiui, plačiau atverti vieną iš apatinių vamzdžių vožtuvų. Paprasčiausia tai padaryti per „pašalinių poveikių" vamzdį. Galima pasinaudoti bažnyčios ritualais - atgailavimu, išpažintimi ir kt.

Išanalizavome tik vieną atvejį, tačiau jis yra labai dažnas. Taigi, valdingosios, savimi pasitikinčios žmonos, jeigu jūsų vyras geria, verčiau jo nesmerkite ir nesistenkite nugalėti. Galbūt reikia šiek tiek padirbėti su savimi ir leisti savo vyrui nors minimaliai pasijusti šeimos galva. Būkite atlaidesnės jų pretenzijoms į lyderystę, ir jie nebenorės tokiu nemaloniu būdu žlugdyti jūsų klaidingų įsitikinimų. Jie juk dėl jūsų stengiasi, rūpinasi jūsų sielos auklėjimu! Užjauskite juos ir pagailėkite vargšelių. Juk juos ir sudeginti gali tokia „auklėjimo" veikla.

Mes priversti kreiptis išskirtinai į moteris, kadangi būtent vyrai, rizikuodami savo sveikata ir kepenų ciroze, atlieka šį „auklėjimo" darbą. Į vyrus šiuo klausimu mes nesikreipiame, kadangi girtuokliaujančių moterų yra nedaug, be to, ką jos tokiu elgesiu „auklėja", neaišku.

Išanalizavome tik vieną vyrų girtavimo priežastį - girtavimas yra psichinė apsauga nuo jo vertybių sistemos paniekinimo.

Psichinė apsauga darbe

Vyrų vertybės gali būti niekinamos ne tik šeimoje. Antroji vieta, kuri gali tapti girtavimo priežastimi, yra darbas. Čia taip pat labai dažnai žlugdoma vertybių sistema, ir jeigu žmogui nepavyksta pakeisti situacijos arba ją priimti, jis gali pradėti naudotis tuo pačiu psichinės apsaugos būdu.

Pavyzdžiui, didelės savarankiškos organizacijos vadovas paaukštinamas, perkeliamas į sostinę ir paskiriamas, vieno vyriausybės padalinio viršininku. Jeigu žmogus sugebėjo tapti vadovu periferijos įmonėje, vadinasi, jis pakankamai energingas, pasitikintis, atkaklus, moka savarankiškai priimti sprendimus ir už juos atsakyti. Tos savybės jam padėjo kilti karjeros laiptais.

Tačiau paaukštinimas pavertė jį didelio valstybinio aparato valdymo mechanizmo „varžteliu". Jo atkaklumo ir gebėjimo savarankiškai priimti sprendimus niekam nebereikia. Aparate vertinamos visiškai kitokios savybės - „didelio mechanizmo varžtelio" savybės. Jei žmogus geba greitai adaptuotis naujoje aplinkoje, jis tampa savas ir gali toliau kopti karjeros laiptais. Tačiau jeigu jam svarbesni laisvės ir nepriklausomybės idealai, tai vidinio konflikto nepavyks išvengti. Žmogaus vertybių sistema griaunama, tad jis ieško būdų, kaip apsisaugoti nuo šios nemalonios situacijos. Yra kelios išeitys, viena iš jų - alkoholis. Išgėrei - ir problemų lyg nebūta. Nors suprantama, kad vienos problemos laikinai pasitraukia, bet atsiranda kitos.

Išanalizavome tik vieną vyriškojo orumo ir savigarbos pažeminimo atvejį, o juk jų visa galybė. Pavyzdžiui, geros apie save nuomonės nepriklausomas žmogus, papuolęs į kariuomenę, taip pat gali griebtis šios psichinės apsaugos.

Alkoholizmo priežastimi gali būti ir žmogaus galimybių neišnaudojimas: galbūt jis pats nesugeba arba nenori jų naudoti. Pavyzdžiui, įmonė užsidaro ir visi jos darbuotojai atleidžiami. Šioje situacijoje dauguma žmonių ieško naujos darbo vietos, kurioje galėtų pritaikyti savo žinias ir sugebėjimus, o jeigu neranda, tai lanko persikvalifikavimo kursus arba dirba ne pagal specialybę. Pavyzdžiui, dauguma emigrantų užsienyje pradeda karjerą nuo pačių „juodžiausių" darbų - dirba indų plovėjais, taksistais ir t. t. Jeigu jie nepyksta ant aplinkinio pasaulio ir atkakliai siekia savo tikslo, juos tikrai lydės sėkmė. O tam emigrantai yra nusiteikę, jie žino, kad ten jais niekas nepasirūpins.

Kitas reikalas, kai esi tėvynėje. Dešimtmečiais mums kalta į galvą, kad tarybinis žmogus apsaugotas nuo negandų. Kaip apsaugotas - tai jau kita tema, tačiau ateitimi tikėjome. Šiandien situacija pasikeitė, tačiau įsitikinimų ir pasaulėžiūros sistema gali likti nepakitusi. Ypač tai pasakytina apie pagyvenusius žmones, kurių pasaulėžiūra formavosi socializmo laikais.

Toks be darbo likęs, tačiau turintis tvirtą pažiūrų į pasaulį sistemą žmogus nepriima aplinkui vykstančių pokyčių. Užuot prisiderinęs prie aplinkinio pasaulio, jis pyksta, tampa agresyvus ir viskuo nepatenkintas. Kadangi pasaulis nekreipia dėmesio į jo nepasitenkinimą ir nepasikeičia pagal jo įsitikinimus, tai žmogus užsisklendžia nuo netobulo (jo nuomone) pasaulio. Užsisklendimo būdas tipiškas - degtinė. Žmonės su dar didesniu pykčiu kartais net bando nusižudyti, norėdami tuo parodyti savo nepasitenkinimą pasauliu. Tačiau taip išeiti iš pasaulio, deja, negalima. Galima šiandien pabėgti nuo netobulo pasaulio, bet rytoj jis mums pateiks dar prastesnes sąlygas. Pavyzdžiui, ne gana to, kad gimsite kur nors Pietryčių Azijoje, dar apsirgsite raupsais. Ir palyginti su tokiu gyvenimu jūsų dabartinė situacija pasirodys tiesiog rojus. Taip gali atsitikti, bet, deja, mūsų atmintyje informacija apie buvusį gyvenimą neišlieka, nebežinome, kodėl žmogus atsiduria vienoje ar kitoje gyvenimiškoje situacijoje.

Alkoholizmas - ne liga

Taigi siūlome patyrinėti daugumą vyrų girtavimo atvejų kaip psichinės apsaugos nuo aplinkinio pasaulio netobulumo atvejį. O netobulumas gali atsiskleisti ir kaip valdingos žmonos vyriškosios savigarbos žeminimas, ir kaip orumo, pasipūtimo, nepriklausomybės jausmo žlugdymas tam tikromis gyvenimo aplinkybėmis, ir kaip žmogui svarbaus turimo potencialo nepanaudojimas.

Greičiausiai galima rasti dar keletą variantų, nuo ko žmogus saugosi degtine. Bet visais atvejais alkoholizmas - ne liga, o psichinės apsaugos būdas. Alkoholizmo negalima išgydyti arba užkoduoti, - reikia pašalinti priežastis, kurios griauna žmogaus vertybių sistemą arba pakeisti jo vertybių sistemą, kadangi aplinkinis pasaulis ją žlugdo.

Turbūt alkoholizmas turi ir kitų priežasčių. Mes papasakojome tik vieną atvejį, o jūs galite j į pritaikyti savajam variantui. Jeigu šis pavyzdys tinka, tai padariniai aiškūs. Jeigu netinka, - jums nepasisekė, vadinasi, jūsų atvejį reikia atskirai nagrinėti. Būna ir taip.

O dabar laikas pateikti išvadas.

IŠVADOS

1. Vyro alkoholizmas dažnai yra psichinė apsauga nuo per daug valdingos žmonos, kuri žlugdo jo vertybių sistemą.

2. Norėdama išgydyti vyrą nuo alkoholizmo, žmona pirmiausia turi pakeisti savo idealizacijas.

3. Vyrai dažnai geria, norėdami apsisaugoti nuo savo idealų žlugdymo (bet kokioje situacijoje - darbe, buityje, santykiuose su artimaisiais ir t. t.).

4. Norint išgydyti vyrą nuo alkoholizmo dažnai pakanka leisti vyrui nors iš dalies realizuoti savo vertybių sistemą arba ją pakeisti, įrodžius jos klaidingumą.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0703
* © xneox.com