*

Pienas – baltoji mirtis Nr. 3?


* alfa.lt [Upl0ad]

„Pieną gerti sveika“, – ne kartą tai girdėjote ir patys kartojote, nė akimirką nesuabejoję šiuo teiginiu. Kodėl? Motinos pienas kūdikiui yra naudingas. Tačiau žmogus, vienintelis iš žinduolių, ir suaugęs geria kito žinduolio – karvės – pieną ir valgo pieno produktus. Vien tik iš įpročio, kuris tradiciškai perduodamas iš kartos į kartą? Žmonės yra skirtingi, todėl neva visų sveikatai naudingas maisto produktas mažų mažiausiai atrodo įtartinas ir prašosi patikrinimo.

Žmogus – vienintelis iš gyvūnų pakeitė mitybos kodą

Cukrus ir druska kartais vaizdingai pavadinami baltąja mirtimi dėl jų poveikio žmogaus sveikatai. Kiek iš mūsų dėl to išmetė cukrines ir druskines iš namų ir visai atsisakė šių maisto gaminime tarsi neišvengiamų priedų? Retas kuris, o dauguma tiesiog laikosi aukso vidurio taisyklės: kas saikinga – nekenksminga. Ar tą patį galima sakyti ir apie karvės pieną? Daugiausia kritikų atsiranda ten, kur yra didžiausias pieno suvartojimas ir kyla daugiausia sveikatos problemų (pavyzdžiui, sergančiųjų osteoporoze), t. y., Amerikoje. O Europoje pieno kritikai dažniausiai remiasi amerikiečių mokslininkų atliktais tyrimais.

Anksčiau ir mūsų šalyje kai kurie gydytojai garsiai ir griežtai kalbėjo apie pieno žalą suaugusio žmogaus organizmui. Dabar jie dėl lietuvių pomėgio pienui ir jo produktams, taip pat didelių pieno perdirbėjų įtakos pasisako nuosaikiau. „Pasaulyje yra įvairių žmonių, gydymo metodų ir nuomonių apie juos. Vieni remiasi vienais tyrimai, kiti – kitais. Tačiau karvės pienas nėra motinos pienas, todėl žmogui jis yra svetimas. Sveikas žmogus, kuris mėgsta pieno produktus, turi bent juos riboti ir nelaikyti jo vieninteliu kalcio ar vitamino D šaltiniu. Sergantiems žmonėms apskritai reikia atsisakyti karvės pieno ir jo produktų tol, kol pasveiks, o tada valgyti juos saikingai“, – sako gydytoja Jelena Tulčina, natūralios medicinos centrų Kaune ir Vilniuje vadovė.

Ji asmeniškai pažįsta vieną garsiausių Amerikos mitybos specialistų T. Colliną Campbellą, pristačiusį „Kinijos studiją II“, kur, remdamasis pateiktais tyrimais, jis teigia, kad amerikiečius ir kitus išsivysčiusių pasaulio šalių gyventojus anksčiau laiko į kapus nuvaro ne tik greitas maistas, bet ir pienas bei jo produktai.

Vienoje perkamiausių knygų Amerikoje tapusioje studijoje jos autorius tvirtina, jog pieno vartojimas nėra sveikos gyvensenos pagrindas, o krūties, kiaušidžių ir prostatos vėžio, diabeto, infarkto, osteoporozės priežastis. T. C. Campbellas užaugo ūkyje, kur jo tėvai augino karves. Jo manymu, amerikiečiai iš kartos į kartą perduoda pieno vartojimo tradiciją ir atsisako ja suabejoti. Jei augdami kiekvienas savo kailiu patikriname tėvų įdiegtas tiesas, kodėl šią priimame be įrodymų?

„Per visą evoliucijos istoriją iš 94 tūkst. planetos gyvūnų rūšių tik vienas žmogus pakeitė mitybos kodą. Nė dramblys, nė arklys nepradėjo gerti kito žinduolio pieno, jie ir toliau, kaip prieš daugybę metų, geria vandenį. Jei gertų pieną, susirgtų. Tai yra mano nuomonė. Ji remiasi studijomis, kurios atliko amerikiečių mokslininkai, ir darbo rezultatais, kurių sulaukiau savo klinikose dirbdama su pacientais, – atsargiai rinkdama žodžius savo nuomonę išsakė J. Tulčina. – Pasaulis keičiasi, informacija keičiasi. Negalime kartoti to, ką sakydavo karo ir bado metais. Tada, žinoma, žmonės džiaugėsi, kad turi karvę ir dėl jos gali išlikti gyvi, bet dabar negyvename karo ir bado sąlygomis.“

Kol yra paklausa, bus pasiūla

„Ar pienas gali būti žalingas sveikatai? Tokių klausimų iš europiečių negirdėjau, juos dažniausiai kelia amerikiečiai. Kodėl apie tokias studijas negirdėti Skandinavijoje, kur itin rūpinamasi gyvenimo kokybe? Skandinavai, kaip ir kiti Šiaurės europiečiai, pieno suvartoja labai daug“, – atsako Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ atstovas Linas Sasnauskas.

Naujausi tyrimai atliekami ir Europoje. Jie atskleidžia pieno produktų sąsajas su onkologinėmis ligomis. Epidemiologiniai tyrimai Skandinavijoje ir Olandijoje, kur pieno ir jo produktų suvartojama itin daug, sergamumas krūties vėžiu yra didžiausias. Rečiausiai krūties vėžio atvejų nustatoma ten, kur pieno produktų suvartojama mažiausiai, – Viduržemio jūros šalyse, Europoje ir Azijoje. Tokia pat tendencija pastebima nustatant prostatos vėžio atvejus. Jų daugiausia išsivysčiusiose pasaulio valstybėse, kur suvartojama daug gyvulinių ir pieno produktų.

„Pienas yra vienas vertingiausių ir svarbiausių maisto produktų. Jau aštuonis tūkstančius metų žmonija geria pieną ir žmogaus organizmas yra pasirengęs jį įsisavinti. Dabar apskritai yra madinga ieškoti problemų. Jų galima rasti kalbant ne tik apie pieną, apie bet kurį maisto ar kitą produktą – naftą, drabužius ar skalbimo miltelius, – teigia L. Sasnauskas. – Pienas yra sveikas gaminys, turintis daug vertingų medžiagų. Taip sakau ne gindamas pieno pramonę ar todėl, kad esame lobistai, visus nupirkę. Žmonės nori valgyti pieno produktus. Kai nebenorės, nebeliks ir pieno gamintojų, užsidarys ūkiai ir galbūt pienas išnyks nuo Žemės paviršiaus. O kol yra paklausa, bus pasiūla.“

O kas yra geriausia man?

Šitą klausimą nuolat turėtų kelti kiekvienas mūsų, nes esame potencialūs gamintojų taikiniai, į kuriuos nukreipiamos reklamos kampanijos. Būkime sąžiningi, nors ir kokie sąmoningi būtume, patiriame reklamos poveikį. O pieno perdirbėjai yra svarūs reklamos rinkos žaidėjai. Pavyzdžiui, Amerikoje pieno pramonė kasmet reklamai išleidžia 200 milijonų dolerių.

Reklamos veikia mūsų elgesį, pieno lobistai – politikų, o kartu – mūsų šalies ir kiekvieno mūsų gyvenimą. Sąmoningai rinkdamiesi ar kažko atsisakydami, darome įtaką rinkai. Prieš pateikiant argumentus, dėl kurių dažniausiai ginčijamasi kalbant apie pieno naudą ar žalą, pabrėžiame, kad čia nediskutuojama apie pieną, kuris patenka į mūsų parduotuves, ir dažniausiai yra pasterizuotas, homogenizuotas, jį davusios karvės gavo augimo hormonų ar buvo gydomos antibiotikais. Tokiame sveikumo ir naudingumo net neieškoma.

„Motinos pienas yra pats geriausias augančiam vaikui. Karvės – veršiukui, moters – kūdikiui. Net paviršutiniškai palyginus moters ir karvės pieno sudedamąsias dalis skirtumai yra akivaizdūs“, – sako dvidešimties metų gydymo patirtį turinti kaunietė gydytoja homeopatė Aiva Vaivarienė.

Pagrindinis skirtumas – motinos piene yra tiek kalcio ir fosforo, kiek kūdikio organizmas sugeba pasisavinti, toks yra jam naudingas. Karvės piene fosforo yra per daug ir jis suardo kūno rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Norėdamas neutralizuoti fosforą, kuris rūgština organizmą, žmogaus kūnas naudoja kalcį, kurį įsisavina iš kaulų. Štai kodėl amerikiečiai, kurie planetoje suvartoja daugiausia pieno produktų ir jų organizmas turėtų būti pakankamai apsirūpinęs kalciu, kenčia nuo osteoporozės – kaulų retėjimo.

Motinos piene yra 1,5 proc., o karvės – 3,5 proc. baltymų. Tačiau tik motinos piene esančius baltymus (laktoglobulinus) kūdikio organizmas geba lengvai suvirškinti. Karvės pieno globulinai dažnai žmonėms sukelia alergiją. Riebalų kiekis moters ir karvės piene yra panašus, tačiau karvės riebalai žmogui sukelia alergiją ir tukina, kaip ir pieno cukrus – laktozė.

„Moters piene yra apie 400 labai svarbių ir naudingų medžiagų, kurios atsakingos už normalų įvairių ląstelių, organų ir sistemų, svarbiausia – imuninės sistemos, funkcionavimą, – vardija gydytoja homeopatė. – Moters piene yra fermentų ir gerųjų bakterijų, būtinų normaliam virškinimo sistemos vystymuisi. Karvės piene bakterijos yra kitų rūšių. Moters piene yra įvairių hormonų, nuo kurių priklauso vaiko psichinis ir emocinis vystymasis.“

Akivaizdu, kad motinos pienas geriausias jos kūdikiui, tačiau kuo karvės pienas gali būti naudingas suaugusiam žmogui?

Populiariausi teiginiai apie pieno naudą ir gydytojos A. Vaivarienės atsakymai į juos:

Piene yra daug kalcio, todėl jis padeda išvengti osteoporozės.


Deja, klinikiniai tyrimai rodo visai ką kita. Dvylika metų trukusio tyrimo, kuriame dalyvavo 75 tūkst. moterų, išvados yra tokios: didesnis suvartojamo pieno kiekis neapsaugo nuo osteoporozės ir nemažina kaulų lūžių rizikos. Kalcio, esančio karvės piene, žmogaus organizmas neįsisavina („The Harvard Nurses Health Study“, „An Australian Study“). Osteoporozės riziką galima sumažinti vartojant mažiau natrio (druskos), valgant daugiau daržovių, vaisių, sportuojant. Lengvai pasisavinamo kalcio galima rasti kopūstuose, riešutuose, sėklose, pupelėse, žirniuose, žaliose lapinėse daržovėse.

Vaikams būtina gerti pieną.

I tipo (vaikų) diabeto atsiradimas siejamas su pieno vartojimu. Įvairiose šalyse atliktas epidemiologinės studijos rodo šios ligos ir pieno produktų vartojimo sąsają. Įtariama, kad karvės piene esančios medžiagos sukelia vaiko organizme autoimuninę reakciją, kai kasoje sunaikinamos insuliną gaminančios ląstelės.

Piene yra vitamino D.

Pienas nėra patikimas šio vitamino šaltinis. Atliekant tyrimus, kai kuriuose pieno mėginiuose vitamino D kiekis 500 kartų viršijo normą, o kai kuriuose – jo visai nebuvo. Per didelis vitamino D kiekis gali būti nuodingas, lemti kalcio perteklių kraujyje ir šlapime, kalcio nuosėdų susidarymą inkstuose, tulžies takuose, minkštuosiuose audiniuose.

Pienas padeda iš organizmo šalinti kenksmingas medžiagas.

Buvo įprasta manyti, kad pienas iš organizmo šalina nuodingas medžiagas, todėl jį gerdavo kenksmingomis sąlygomis dirbantys žmonės. Tačiau pienas nėra tinkamas detoksikacijai. Be to, patys pieno produktai gali turėti pavojingų sveikatai medžiagų. Dabartinėje pieno pramonėje karvėms, norint padidinti jų pieno našumą, duodama hormonų, pesticidų, kitų cheminių medžiagų, nesibaigiantys karvės pieno liaukų uždegimai gydomi antibiotikais, o visa tai patenka į pieną. Pienas pilamas į didelės talpos indus, kurie dezinfekuojami stipriomis rūgštimis, šarmais, chloru. Tai yra labai toksiškos medžiagos ir jos gali patekti į galutinius pieno produktus ir sukelti alergiją pienui ir jo produktams.

Pieną gerti sveika.

Karvės pienas sukelia nemažai šiuolaikinių ligų. Manoma, kad kiaušidžių, krūties ir prostatos vėžys yra susijęs su pieno produktų vartojimu. Piene aptiktas insuliną primenantis augimo hormonas IGF-1, jo rasta ir pieną bei jo produktus vartojusių žmonių kraujyje. Naujausi tyrimai atskleidė, kad vyrai, kurių kraujyje yra IGF-1, turi keturis kartus didesnę riziką susirgti prostatos vėžiu. 1999 m. atliktas tyrimas parodė, kad trys stiklinės pieno kasdien per tris mėnesius 10 proc. padidina IGF-1 kiekį organizme („Journal of American Dietetic Association“). Pieno pasterizavimas įtakos šio hormono kiekiui neturi.

Taigi sveikiau yra mokytis gyventi be karvės pieno ir jo produktų arba vartoti jų tik minimaliais kiekiais. O kuo galima pakeisti karvės pieną tiems, kurie jį mėgsta ir įprato jį gerti? Sezamo, avižų, migdolų, kitų riešutų pienu, kurį nesudėtinga pasigaminti patiems. Reikia per naktį pamerkti sėklas ar kruopas, ryte sudėti jas į trintuvą kartu su vandeniu, kuriame jos mirko (riešutų luobeles reikia pašalinti). Susmulkintą masę reikia perkošti per tinklelį ar tankios medžiagos skiautę. Jei gautas gėrimas per tirštas, galima įpilti vandens. Tokį sezamo, avižų ar riešutų pieną galima naudoti taip pat, kaip ir karvės pieną.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* Gen. time: 0.0459
* © xneox.com