*

Techninė apžiūra – stresas net sutvarkytų mašinų savininkams


* lrytas.lt [Dolitlis]

Lietuvos keliuose kas antras lengvasis automobilis – techniškai nesutvarkytas. Tokius duomenis pateikia valstybinės techninės apžiūros funkciją šalyje atliekanti įmonių asociacija „Transeksta“. Faktai bauginantys – juk kai gatvėmis rieda kledarai, smarkiai išauga nelaimių grėsmė.

„Prasta automobilių būklė keliuose yra ir prastų apžiūrų rezultatas. O apžiūrios atliekamos prastai, nes rinkoje nėra jokios konkurencijos“, – taip ne sykį yra pareiškusi Lietuvos autoverslininkų asociacija (LAA).

„Lietuvos rytas“ pabandė išsiaiškinti, kodėl kas antram vairuotojui tenka važiuoti į pakartotinę techninę apžiūrą. Kas vyksta šalies techninės apžiūros centruose (TAC)? Juk tokios kaip pas mus monopolinės techninių apžiūrų sistemos nėra nei Estijoje, nei Lenkijoje, nei kitose Europos šalyse.

Žurnalistų neoficialiai surinkti faktai byloja, jog nemenka dalis vairuotojų pasiryžę pamaloninti TAC kontrolierių kyšiu, kad tiktai techninė apžiūra įvyktų sklandžiai.

Kad automobilių tikrintojui įbruktas banknotas padeda, liudija ir neseniai interneto svetainėje www.lrytas.lt atlikta apklausa.

Iš 5575 apklausoje dalyvavusių net 1254 (22 proc.) nurodė, jog problemų per automobilių apžiūrą išvengia davę kyšį, 1585 (28 proc.) apklausos dalyvių neslėpė kraupstantys nuo kontrolierių priekabumo, o 1940 (35 proc.) specialistams neturėjo nė menkiausio priekaišto.

Lietuvoje – kitaip nei ES

„Apie tai, kokios mašinos pas mus pereina valstybinę techninę apžiūrą, puikiausiai byloja tepalų balos kiekvienoje aikštelėje prie prekybos centrų. Ar iš geros būklės automobilio gali varvėti tepalas?“ – šypsosi bendrovės „AD Baltic“ generalinis direktorius Kęstutis Tubutis.

Anot jo, neįtikėtina, tačiau Lietuvoje priimtas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas numato, kad automobilių priežiūrą atliekančios įmonės negali atlikti valstybinės techninės apžiūros.

Tuo tarpu Europos Sąjungos direktyvos numato priešingai – jos tai gali atlikti.

Absurdiška ir tai, kad Lietuvoje oficialūs naujų automobilių importuotojai, prekiaujantys ir prižiūrintys apynaujus automobilius, negali atlikti jų valstybinės techninės apžiūros.

Ne kartą Vyriausybei siūlytos įstatymų pataisos, liberalizuojančios TAC veiklą, visada atsimuša kaip į sieną.

„Leidus sertifikuotiems servisams atlikti techninę apžiūrą nuo to laimėtų visi mašinų savininkai. Manau, kad, siekdami pritraukti daugiau klientų, servisai techninę apžiūrą galėtų atlikti ir nemokamai – kaip dovaną nuolatiniam klientui“, – neabejoja K.Tubutis.

Ar panaikinus techninių apžiūrų monopolį sumažėtų kyšininkavimas? K.Tubutis mano, kad jis bent nepadidėtų.

Viskas priklausytų nuo Valstybinės kelių transporto inspekcijos, kaip griežtai ji kontroliuotų tokių servisų darbą.

„Už menkiausią pažeidimą servisas galėtų netekti licencijos ir tai jį drausmintų“, – svarstė pašnekovas. – Dabar juk „Transeksta“ tik pati save kontroliuoja“.

Paslaugos kaina – 100 litų

Neoficialus įkainis už techniškai nesutvarkyto automobilio dokumentų sutvarkymą TAC Šiauliuose prieš kelerius metus buvo 50 litų, o dabar paslauga pabrango dukart.

Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienas į techninės apžiūros centrą atvažiavęs vairuotojas banknotu gali išspręsti visas problemas – dėl sugriežtintos vidinės kontrolės TAC darbuotojai pasidarė ypač atsargūs.

Jų nelegalios paslaugos panašiai įkainotos visuose šalies miestuose.

Kad kontrolieriai užsimerktų prieš trūkumus, nedideliuose miesteliuose veikiančiuose TAC pakanka duoti ir menkesnį – 60-80 litų – kyšį.

Tačiau tai – ne visos išlaidos. Vairuotojui dar tenka sumokėti ir apžiūrą atliekančiai įmonei. Lengvojo automobilio apžiūros mokestis – 42 litai.

„Nevark, vis tiek pas mus darkart sugrįši“, – tokių replikų iš autoservisų darbuotojų „Lietuvos ryto“ žurnalistas Šiauliuose girdi jau ne vienerius metus.

Priekabės tapo pašaipų objektu

Pastarąjį kartą rugpjūčio pabaigoje prie jau tradicija tapusios replikos automobilį suremontavęs meistras pridūrė: „Tikrai sugrįši, nes tie kontrolieriai visiškai pasiuto – atgal mašinos važiuoja viena po kitos. Dauguma – dėl absurdiškų priežasčių“.

Meistras buvo teisus – išties teko sugrįžti taip ir negavus automobilio techninės apžiūros talono. Nors kontrolierius 1999 m. laidos „Peugeot 206“ stabdžius, važiuoklę, žibintus, variklį įvertino kaip puikios būklės, šįkart koją pakišo ant valstybinio registracijos numerio uždėta skaidraus plastiko apsauga.

Kontrolierius pareiškė, jog taip slepiami numeriai, todėl apžiūros lape pažymėjo trūkumą ir liepė grįžti. Pasisiūlius čia pat nuimti apsaugą arba lipduką ant numerio užsiklijuoti pačiam, TAC darbuotojas žvilgtelėjo į laikrodį: „18 valandų 3 minutės, darbas baigėsi. Atvažiuokite rytoj, priimsime be eilės“.

Nepatiko lemputės atspalvis

Nors TAC darbuotojas formaliai ir buvo teisus – valstybinių numerių negalima uždengti jokia medžiaga, užvirė kraujas. Juolab kad prieš akis į TAC įvažiavęs senutėlis „Volkswagen Golf“ pasirodė esąs be trūkumų.

Atmintyje iškilo senos istorijos ir aibė absurdiškų priežasčių, dėl kurių pastarąjį dešimtmetį nekart teko grįžti į pakartotinę techninę apžiūrą.

Kartą Šiaulių TAC darbuotojas esminiu trūkumu buvo pripažinęs posūkio žibinte šviečiančios lemputės atspalvį. Tiesa, prieš tai buvo bandoma įteigti, jog mašinos negalima eksploatuoti dėl sparne esančio poros degtukų dėžučių dydžio rūdžių lopo.

Nors BMW 525 posūkio lemputė degė, kontrolierius nusprendė, jog lemputės atspalvis neatitinka standarto – pernelyg menkai geltonas.

„Nenorėk išsyk atlikti apžiūrą 17 metų automobiliui“, – tąkart šyptelėjo TAC darbuotojas ir paragino pakeisti per blausiai šviečiančią lemputę.

Kadangi BMW automobilyje buvo sumontuota dujinė įranga, lemputę keitusiam meistrui pirmiausia teko išjungti darbui trukdantį dujų reduktorių. Ne ką geltonesnės lemputės pakeitimas užtruko pusantros valandos, teko sumokėti 30 litų.

Atvažiavus pakartotinės apžiūros, apmaudas tik išaugo – valstybinės techninės apžiūros taloną išdavęs darbuotojas į naująją lemputę net nežvilgtelėjo.

Nepavyko surasti stabdžių

Prieš kelerius metus į Šiaulių TAC jau prie „Citron XM“ vairo atvažiavusiam žurnalistui ir vėl kilo problemos. Kontrolierius ėmė skėsčioti rankomis, kai specialia įranga patikrino automobilio stabdžius.

„Rankinis stabdys neveikia, – priekaištavo jis. – Teks atvažiuoti dar kartą“. Tuomet paaiškinau, kad jis tikrino galinius automobilio ratus, nors „Citron“ markės automobiliuose rankinis stabdys blokuoja priekinius.

Nustatė net nematavęs

Kauno TAC lankęsis 32 metų kaunietis neseniai turėjo rūpesčių dėl automobilio „Honda Civic“ rūko žibintų.

Vyriškis mašiną pirko su rūko žibintais „Hella“, pritvirtintais prie priekinio buferio.

„Kontrolierius pareiškė, kad žibintai yra pritvirtinti pernelyg toli nuo automobilio krašto“, – „Lietuvos rytui“ savąją istoriją pasakojo informacinių technologijų srityje dirbantis vyras.

Kauniečiui buvo paaiškinta, jog atstumas nuo automobilio krašto esą negali viršyti 40 centimetrų. Prie mašinos net matuoklio nepridėjęs kontrolierius apie netinkamai įrengtus rūko žibintus pažymėjo techninės apžiūros protokole.

Grįžęs namo kaunietis išvis nuėmė žibintus ir kitą dieną sugrįžo į techninės apžiūros centrą.

Mašiną apžiūrėjęs kitas TAC kontrolierius stebėjosi, kodėl vairuotojas nusiėmė žibintus. Mat pamatavus paaiškėjo, kad žibintai buvo sumontuoti 37 centimetrai nuo „Honda Civic“ šono.

Automobilį „Volvo 440“ į Kauno TAC nugabenusiam 45 metų verslininkui kontrolierius pareiškė, kad mašinos bagažinėje – pernelyg didelis gesintuvas.

Kaunietis į bagažinę buvo įsidėjęs 5 litrų talpos gesintuvą, o šis kontrolieriui pasirodė esąs pernelyg didelis.

Pagal patvirtintus reikalavimus automobilyje privaloma vežiotis 2 litrų talpos gesintuvą.

Įtaria kontrolierių sąmokslą

Daugiau kaip dešimtmetį serviso administratoriumi dirbantis šiaulietis Artūras Jovaiša ironiškai šyptelėjo, prakalbus apie TAC nuolat kylančias problemas: „Jų tokia vidinė tvarka – praleisti kas antrą, nes už papildomą apžiūrą į bendrovės kasą per metus suplaukia fantastiškos sumos“.

Asociacijos „Transeksta“ vienijamų įmonių TAC visoje Lietuvoje kasmet apsilanko išties įspūdingas skaičius mašinų. 2007 m. pirminei techninei apžiūrai buvo pateikta per 737 tūkst., o 2008 m. – per 728 tūkst. transporto priemonių.

Asociacijos skelbiamoje ataskaitoje nurodoma, kad pernai į Lietuvos TAC vien lengvųjų automobilių suvažiavo beveik 559 tūkstančiai.

Pakartotinės apžiūros, už kurią TAC reikia mokėti nuo 6 iki 21 lito, reikėjo beveik 250 tūkstančių lengvųjų automobilių.

Jei visi pakartotinės techninės apžiūros atvažiavę lengvųjų automobilių savininkai pernai mokėjo tik po 6 litus, „Transekstos“ asociacijos narės vis tiek praturtėjo 1,5 milijono litų.

* * *

Amerikoje inspektorius keikia ne visi

Rita STANKEVIČIŪTĖ
, LR korespondentė Vašingtone

Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur daugelis dalykų yra privačiose rankose, automobilių kontrolė – valstijos reikalas.

Tik Motorinių priemonių inspekcijos darbuotojas gali užklijuoti lipduką ant valstybinių numerių, reiškiantį, kad mašina – saugi.

Privatiems automobiliams Vašingtone jis galioja dvejus metus. Bet pasibaigus galiojimui baudą gali gauti net nepajudėjęs iš vietos – policininkas gatvėje gali pastebėti seną lipduką ir nubausti.

Jį gauti nėra taip paprasta, ypač JAV sostinėje.

„Neįveikiau techninės apžiūros septynis kartus!“ – pasakojo 23 metų amerikietė Gretchen Wallish, prieš metus persikėlusi gyventi į Vašingtoną.

Ji vairuoja 1985 metų „Volvo 740 GLE“, natūralu, kad sena mašina turi įvairių bėdų. Pirmą kartą nuvykusi į patikrinimą G.Wallish sumokėjo 35 dolerius. Ji gavo pažymą, kur surašytos visos tvarkytinos problemos.

„Jie patikrino saugumui būtinus dalykus, kuriuos būtina pakeisti. Pavyzdžiui, buvo įskilęs veidrodėlis vairuotojo pusėje. Bet kabinėjosi ir prie kėbulo. Pavyzdžiui, mano buferis buvo šiek tiek įskilęs. Liepė pasikeisti“, – pasakojo amerikietė.

Po pirmojo apsilankymo gauni 20 dienų, per kurias turi susitvarkyti ir vėl atvežti automobilį patikrinti nemokamai. Tačiau jei užtrunki ilgiau, reikės vėl patuštinti piniginę 20 dolerių.

„Aš turėjau mokėti triskart, nes mano „Volvo“ viršydavo leistiną išmetamųjų dujų normą“, – sakė G.Wallish.

Ji pasakojo, kad JAV sostinėje inspektoriai gerokai griežtesni nei Centrinėje Amerikoje. Pavyzdžiui, Ohajo valstijoje, kur mergina gyveno iki tol, standartai gerokai paprastesni.

Kiekvienoje šalies valstijoje taisyklės yra kitokios. Kai kur techninės apžiūros apskritai nereikalaujama, pavyzdžiui, Floridoje ir dar 15 valstijų. O Kalifornijoje, Kolorade ir dar 13 valstijų tikrinama tik išmetamųjų dujų norma.

* * *

Didžiojoje Britanijoje šią funkciją atlieka 18 300 įmonių

Kristina Sabaliauskaitė
, Specialiai LR, Londonas

Didžiojoje Britanijoje automobilių valstybinę techninę apžiūrą atlieka net 18 300 įmonių. Daugelis jų – paprasti automobilių servisai, turintys licenciją teikti valstybinės techninės apžiūros (MOT) paslaugas.

Tokius servisus Britanijoje lengva rasti – visi jie pažymėti specialiu ženklu su trimis žydrais trikampėliais. Pagal taisykles garažas, teikiantis šias paslaugas, greta MOT ženklo turi nurodyti maksimalų mokestį už šią paslaugą (žinoma, niekas nedraudžia jiems klientus aptarnauti su nuolaida).

Paprastai lengvojo automobilio techninė apžiūra kainuoja apie 55 svarus sterlingų (217 Lt). MOT testas privalomas kasmet visiems, senesniems nei trejų metų automobiliams.

Testo metu tikrinamas automobilio kėbulas, degalų sistema, išmetamųjų dujų sistemos veikimas ir išskiriamas kenksmingų medžiagų kiekis, saugos diržai ir sėdynės, durelės, veidrodžiai, bagažinė ir kablys priekabai, stabdžiai, ratai ir padangos, numerio lentelė, šviesos, variklio dangtis, valytuvai ir priekinis stiklas, vairas ir pavaros ir automobilio identifikaciniai serijos numeriai. Be popierinio vairuotojams išduodamo MOT sertifikato, automobilio techninės apžiūros duomenys yra suvedami į bendrą šalies kompiuterinę duomenų bazę.

Be to, speciali interneto svetainė, skirta techninei apžiūrai besiruošiantiems automobilių savininkams, yra pilna geranoriškų patarimų, į ką derėtų atkreipti dėmesį, kad išsiderinusi smulkmena netaptų kliūtimi sėkmingai pereiti techninę apžiūrą.

Dažniausiai Didžiojoje Britanijoje techninės apžiūros metu vairuotojams koją pakiša nesutvarkyti žibintai (23 proc.) ir netvarkingi stabdžiai (23 proc.). Toliau – pakabos nesklandumai ir nusidėvėjusios padangos.

Jei automobilis nepereina techninės apžiūros, vairuotojas turi dvi išeitis – palikti jį sutvarkyti tame pačiame servise (tuomet pakartotinė apžiūra jam nekainuos, kainuos tik pats remontas) ar savo automobilio gedimus taisyti kitur (tuomet pakartotinė apžiūra kainuos pusę kainos).

Tiesa, jei automobilyje aptiktas tik nereikšmingas gedimas, kuris greitai pataisomas – tokį automobilį į techninės apžiūros vietą patariama atvairuoti iki kitos darbo dienos pabaigos. Tada tik patikrins konkretų gedimą ir tai nieko nekainuos. Tokių nereikšmingų gedimų sąrašas taip pat skelbiamas MOT interneto svetainėje.

Visus MOT centrus sertifikuoja ir jų veiklą prižiūri vyriausybinė organizacija VOSA („Vehicle and Operators Services Agency“). Jie išduoda servisams MOT licencijas, egzaminuoja jų darbuotojus, rengia įvairius mokymus, taip pat tikrina, ar visi laikosi nustatytų apžiūros taisyklių, nepažeidžia įstatymų. Pastebėjusi pažeidimus, VOSA turi net teisę atimti licenciją.

* * *

Vokietijoje apžiūra trunka vos 15 minučių

Jolita VENCKUTĖ
, Specialiai LR, Berlynas

Automobilio techninė apžiūra Vokietijoje iki šiol vadinama TUV – pirmosiomis vienintelės apžiūrą atlikdavusios bendrovės pavadinimo (vok. „Technischer UberwachungsVerein“) raidėmis. Tačiau dėl ES jos monopolio laikai seniai baigėsi. Dabar automobilių techninės apžiūros lipduką gali išduoti visos sertifikuotos bei Saugumo technikos centrinėje valdyboje akredituotos bendrovės.

Vokiečių tikrintojams itin svarbus pirmas mašinos įspūdis. Todėl vairuotojai prieš techninę apžiūrą stengiasi automobiliui suteikti „prekinę išvaizdą“ – kruopščiai nuplauna mašiną, pažiūri, kad padangų profilis siektų mažiausiai 1,6 milimetro, kad nepriekaištingai veiktų visi žibintai, o priekinis stiklas būtų neįskilęs, kad nebūtų itin laisvas rankinis stabdys, taip pat būtų įpilta pakankamai stabdžių skysčio.

Biurokratams tikrintojams taip pat labai svarbu, kad automobilio dokumentuose įrašytų duomenų kiekviena raidė atitiktų tikrovę. „Pagerintų“ automobilių savininkams būtina turėti įrodymą, jog mašinos puošyba buvo atlikta tinkamai.

Dažniausiai saugumo reikalavimų neatitinka mašinų stabdžiai ir elektronika.

Jei prireikia pakartotinės apžiūros – tai atsieina apie 10 eurų (35 litus), bet gali kainuoti ir 30 eurų (103 litus) – priklauso nuo tikrinančios bendrovės. Pakartotinę apžiūrą privalu atlikti per mėnesį.

Pavėlavai atlikti privalomą apžiūrą – vėl mokėk: vairuotojui gresia 150-40 eurų (52-138 litų) administracinė bauda, o blogiausiu atveju ir baudos taškai. Beje, dauguma vokiečių lekia į apžiūros centrus tą pačią dieną, kai pasibaigia senojo talono galiojimas.

Automobilio techninė apžiūra trunka apie 15 minučių ir kainuoja nuo 47 iki 57 eurų (162-197 Lt). Išmetamųjų dujų normatyvų apžiūra, be kurios dabar neišduodamas techninės apžiūros lipdukas, kainuoja papildomus 16-37 eurus (55-127 Lt). Skirtingose bendrovėse – skirtingi įkainiai.

Tačiau daugumoje techninės patikros bendrovių galima pereiti kombinuotą patikrinimą – toks ir kainuoja pigiau negu dvi apžiūros atskirai. Tuomet naujų automobilių išmetamųjų dujų rodmenys tiesiog nuskaitomi ir įrašomi į taloną.

Automobilio techninę apžiūrą gali atlikti ir autoservisai. Jie parengia automobilį peržiūrai, jeigu patys neturi reikiamos akreditacijos, nugabena jį į apžiūrą atliekančias bendroves ir savininkui mašiną grąžina jau su lipduku.

Tiesa, už tai reikia papildomai susimokėti.

* * *

Prancūzijoje nėra nustatyto mokesčio

Edita Urmonaitė
, LR speciali korespondentė Paryžiuje

Automobilių techninė kontrolė Prancūzijoje privaloma kas dveji metai. Tiesa, nauji automobiliai nuo jos atleidžiami ketveriems metams.

Šios apžiūros metu tikrinama iš esmės viskas. Tiesa, ne visus pastebėtus defektus būtina remontuoti, o paskui vėl keliauti į techninės patikros centrą.

Tačiau stabdžiai, padangos, žibintai, tarša, amortizatoriai ir ašys, krypties valdymas bei ratai, kai kurie kėbulo defektai (neatsidarančios durelės, pralaidumas degalams), saugos diržai ir kelios kitos saugos priemonės turi būti be defektų.

Priešingu atveju kontrolierius laukiamo talonėlio su A raide neišduos. Gausite S raidę, kuri reiškia remontą ir pakartotinę apžiūrą.

Kelių saugos tarnybos duomenimis, pernai Prancūzijoje veikė 5263 techninės apžiūros centrai ir atliko 14,6 mln. apžiūrų privatiems lengviesiems automobiliams. Iš jų kiek daugiau nei penktadaliui teko atlikti pakartotinę apžiūrą.

Iš esmės kiekvienas servisas, jeigu jis atitinka tam tikrus reikalavimus, turi valstybės sertifikatą, šią paslaugą gali atlikti.

Prancūzijoje nėra nustatyto mokesčio už techninę apžiūrą. Atsižvelgiant į centrą, taip pat šalies regioną, tai kainuoja 50-70 eurų (172-240 litų).

Pakartotinę apžiūrą po pastebėtų defektų remonto dalis centrų atlieka nemokamai. Kiti nulupa papildomus 10, o kartais ir 20 eurų (34-69 litus).

* * *

Talonus pakeis protokolai

NAUJIENA
. Nebeliks automobilių techninės apžiūros talonų

Gintaras ŠIUPARYS, LR korespondentas

„Transekstos“ prezidentas Antanas Dadurka žino, kad dėl TAC kontrolierių priekabumo iškyla konfliktinių situacijų. Tačiau jis neabejoja, jog situacija pagerės jau nuo kitos savaitės. Nuo rugsėjo 15-osios į nedidelius automobilių trūkumus bus žiūrima liberaliau: į pakartotinę apžiūrą važiuoti nebereikės, vairuotojai įsipareigos juos pašalinti.

- Jūsų asociacijos statistika rodo, kad techninę apžiūrą pirmu bandymu įveikia vos 55,35 proc. automobilių. Vadinasi, išvažiuoti į kelius pavojinga, nes kas antra mašina – techniškai nesutvarkyta? – „Lietuvos rytas“ paklausė A.Dadurkos.

- Situacija nėra tokia tragiška, kokia galėtų atrodyti, nors formaliai techninės apžiūros neperėjusio automobilio ir negalima eksploatuoti. Yra ir visa virtinė gedimų, dėl kurių kontrolieriai negali išduoti techninės apžiūros talono, nors trūkumai ir nėra esminiai.

Patys stengiamės keisti situaciją, teikiame siūlymus, kad tvarka taptų liberalesnė. Nuo rugsėjo 15-osios nebeliks techninės apžiūros talonų, o juos pakeis techninės apžiūros protokolas.

Kontrolieriai pastebėtus trūkumus surašys šiame dokumente, o vairuotojas bus įpareigotas juos ištaisyti, tačiau jam nebereikės atvykti į pakartotinę apžiūrą.

Bet perdegusios lemputės nepakeitęs vairuotojas bus baudžiamas, jeigu transporto priemonę sustabdęs policijos patrulis konstatuos, kad trūkumas nepašalintas.

- Lietuvos automobilių parkas yra senas, buvo bandyta griežtinti tvarką – senesnes mašinas norėta tikrinti kasmet. Kodėl ši nuostata buvo panaikinta?

- Kadangi statistinio lietuvio vairuotojo automobilio eksploatacijos laikas gerokai perkopęs per 10 metų, Susisiekimo ministerija buvo nutarusi, jog tokioms transporto priemonėms būtina kasmetė apžiūra. Vis dėlto politinis sprendimas nebuvo priimtas – mat kilo visuomenės nepasitenkinimas.

Esu tikras, kad 7-8 metų automobilį būtina apžiūrėti kasmet. Pirmiausia dėl vairuotojų sąmoningumo stokos: dažnas nesirūpina savo transporto priemone.

- Yra susiformavusi nuomonė, kad kas antro automobilio savininkas į pakartotinę techninę apžiūrą priverstas važiuoti tik dėl kontrolierių priekabumo.

- Sulaukiame skundų dėl pernelyg didelio kontrolierių priekabumo, dėl jų arogancijos ir susireikšminimo.

Dažniausiai skundžiasi vairuotajai iš provincijos. Aišku, baudžiame darbuotojus už tokį elgesį.

Kita vertus, specialistus varžo ir baudos už praleistą techniškai nesutvarkytą automobilį, jei per pakartotinę apžiūrą valstybinės kelių transporto inspekcijos kontrolieriai randa trūkumų.

- Seime virė diskusijos, kad reikėtų išardyti valstybinės techninės apžiūros monopolį, suteikti teisę įvertinti automobilių būklę ir įrangą turinčioms autoserviso dirbtuvėms.

- Tokių diskusijų kyla kasmet, vyko netgi teismai, ar nepažeidžiamas konkurencijos įstatymas. Tačiau mes suteikiame ne paslaugą, o vykdome kontrolę. Tai – skirtingi dalykai.

Techninės apžiūros negalima prilyginti makaronų gamybai.

Į mūsų asociaciją priimtos įmonės nėra ir negali būti susijusios su automobilių remonto verslu, ir tai yra gerai.

Baigiame visuose centruose įdiegti bendrą kompiuterinę kontrolės sistemą. Ji leidžia stebėti, kaip vyksta darbas kiekviename TAC, kokius parametrus užfiksavo ir kokį sprendimą priėmė kontrolierius.

Tuo pat metu mūsų sistema leidžia identifikuoti policijos ieškomus automobilius, įspėja, kad ant įvažiavusios mašinos – vogti numeriai.

- Neoficialiai kalbama, kad dėl techninės apžiūros kylančias problemas gali išspręsti kontrolieriui įbruktas 100 litų banknotas. Dažnai įkliūva kyšininkaujantys TAC darbuotojai?

- Apie tokią nelegalią paslaugą, įkainius girdime tik kalbų. Neseniai buvome įtarę, kad vienas kontrolierius sąmoningai neįrašė į patikros lapą akivaizdaus trūkumo, bet nebuvo įrodyta, jog taip elgėsi dėl gauto kyšio.

TAC dirbantys žmonės itin saugo savo reputaciją, nes prasižengusiam gresia rimti nemalonumai – neeilinė atestacija, pasiūlymas palikti tarnybą.

Mes itin griežtai kontroliuojame savo darbuotojus. Pavyzdžiui, iš 76 kontrolierių šiemet 8 reikėjo perlaikyti egzaminus. Su vienu po papildomų mokymų kvalifikacijos egzamino neišlaikiusiu darbuotoju atsisveikinsime.

- Vairuotojai stebisi, kad Lietuvoje techninės apžiūros reikia ir naujam, iš salono pirktam automobiliui.

- Iš tikrųjų naujai mašinai nereikia techninės apžiūros, bet dažnas pats pageidauja ją atlikti, nes nori gauti taloną ir lipdukus. Taip elgiamasi, kad policijos patruliai nestabdytų mašinos be techninės apžiūros lipdukų ant valstybinio registracijos numerio.

Kaip ir minėjau, netrukus apskritai nebereikės techninės apžiūros talono. Tikiuosi, kad vairuotojams tvarkos liberalizavimas sukels teigiamų emocijų, viliuosi, kad jie patys taps sąmoningesni.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.1357
* © xneox.com