*

Vienas pelningiausių Lietuvoje – laidotuvių verslas


* delfi.lt [neo]

Laidotuvės – viena pelningiausių, sparčiai augančių ir nuolatines pajamas užtikrinančių verslo šakų Lietuvoje. Statistikos departamento skelbiami pastarųjų metų duomenys rodo, kad mūsų šalyje kiekvienais metais miršta apie 40 tūkst. žmonių. Kasmet mirtingumui akivaizdžiai didėjant, geresnio verslo modelio turbūt ir nesugalvosi, kai vienerios laidotuvės jomis besirūpinančios firmos sąskaitą papildo nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų.

Kas ir po kiek laidotuvėse?

„Paslaugų kainos, kaip ir visos kitos kainos, kaip ir atlyginimai, šiais laikais nuolat kyla. Laidotuvės šiuo metu gali kainuoti 2-5 tūkst. litų“, - aiškino laidotuvių namų „Dvaro 99“ direktorius Ernestas Pilka. Jei išsirinksite prabangų apie 5 tūkst. kainuojantį karstą, bendra laidotuvių suma gali viršyti ir 10 tūkst. litų.

Karstų kainos didžiuosiuose Lietuvos miestuose svyruoja nuo 300 litų iki 5 tūkst. litų. Pigiausi karstai paprastai būna pagaminti iš nudažytų medžio drožlių plokščių, brangiausi – subtiliai dekoruoti ąžuoliniai karstai. Populiariausi šiais laikais – 1500 litų kainuojantys karstai.

Šiuo metu Lietuvoje nėra krematoriumo, todėl apie 900 litų kainuojanti kremavimo paslauga yra teikiama Rygoje. Lietuvoje įmonės teikia tik transportavimo paslaugą iki krematoriumo, sutvarko reikiamus dokumentus ir pasirūpina kitomis laidotuvių smulkmenomis.

Kremavimo paslaugų kainos yra panašios kaip ir tradicinių laidotuvių. Iš esmės skiriasi vieta, kurioje patalpinami mirusiojo palaikai. Kremuoto žmogaus pelenai supilami į urnas, kurių kainos siekia 20-400 litų.

Nemažą laidotuvių išlaidų dalį sudaro ir šarvojimo salei puošti skirtos gėlių kompozicijos. Dažniausiai laidojimo paslaugas teikiančiose firmose užsakomos gėlės atsieina apie 200-400 litų, tačiau išrankiems klientams paruošiamos ir masyvios, prabangių gėlių kompozicijos, kainuojančios apie 3 tūkst. litų.

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos (LRPA) administracinės veiklos organizatorė Ilona Kriveliova pabrėžė, kad šarvojimo salių nuomos kainos Lietuvoje visiškai neatitinka realybės, nes tai yra vienintelė paslauga, dėl kurios įmonės šiuo metu ypatingai konkuruoja. Salių nuomos savikaina yra daug didesnė negu kaina, už kurią ši paslauga yra parduodama klientams. Salių nuomos kainos gali būti nuo 100 litų iki 2 tūkst. litų už parą.

Dar keletas smulkmenų, be kurių neapsieina tradicinės laidotuvės: mirusiojo aprengimas – apie 150 litų, įkapės – apie 300 litų, šarvojimo atributikos nuoma – apie 35 litai, šarvojimas – apie 30 litų, šaldymo kambarys – apie 30 litų, laidojimo organizavimas – apie 30 litų, katafalko nuoma – apie 150 litų, palyda – apie 180 litų, laikinas paminklas su užrašu – apie 80 litų.

Mirusiojo palaikais besirūpinančių artimųjų pageidavimu teikiamos galvos plovimo, nagų kirpimo, autentiškų veido bruožų atstatymo, vidaus ertmių išsiurbimo, tam tikrų kūno dalių protezavimo ar veido restauravimo, odos defektų šalinimo ir kitos paslaugos, kurios būna įkainojamos atskirai.

Mirusiojo artimieji gali pasirinkti norimą muziką, kuri skambės laidotuvių metu ar netgi bažnyčioje vykstančiose apeigose. Norintieji girdėti tradicines giesmes traukiančius giesmininkus, turėtų nepagailėti papildomų 300 litų.

Susumavus visas laidotuvių išlaidas kyla aktualaus klausimas: kas ir kaip turėtų apmokėti mažiausiai porą tūkstančių litų siekiančią sąskaitą, kuomet valstybė laidotuvėms neskiria nė tūkstančio litų?

Pragmatikams – išankstinės laidotuvių sutartys

Jeigu esate suplanavęs ar su artimaisiais aptaręs savo laidotuves, drąsiai galite kreiptis į jums patinkančią bendrovę ir jas užsisakyti. Pasak laidotuvių namų „Dvaro 99“ direktoriaus E. Pilkos, iš anksto suplanuotos laidotuvės Lietuvoje nėra populiarios – per 10 metų minėtoje firmoje buvo pasirašyta apie 30 tokių sutarčių.

„Lietuvoje žmonės kitokie, ne tokie pragmatiški kaip Amerikoje ar kitur Europoje. Kaip jie atostogų du metus į priekį neplanuoja, taip ir laidotuvių, - aiškino E. Pilka. – Nors pasitaiko tokių močiučių, kurios nusiperka sukneles ar kitas įkapes. Anksčiau žmonės pirkdavo karstus ir laikydavo juos ant aukšto“.

Laidotuvių versle dešimtmetį besisukantis E. Pilka sakė, kad tokių paslaugų išankstinis užsakymas priklauso nuo žmogaus mirties suvokimo, jo požiūrio į transcendenciją ir pomirtinį gyvenimą, modernaus ir realistinio būties supratimo. Tokias sutartis paprastai sudaro asmenys, norintys būti tikri, kad prieš iškeliaudami Anapilin viską sutvarkė taip, kaip patys norėjo.

„Visame pasaulyje yra įprasta, kad išankstines sutartis pasirašo vyresnio amžiaus žmonės. Jauni žmonės galvoja, kad gyvens amžinai, kad mirtis yra nepasiekiama“, - dėstė ketvirtą dešimtį skaičiuojantis laidojimo paslaugų firmos vadovas, išankstinės sutarties kol kas pats nesudaręs.

Kalbos apie laidotuvių verslą – tabu

Daugelis laidojimo paslaugas teikiančių firmų vengia viešai kalbėti apie teikiamas paslaugas ir jų įkainius. Pasiteiravus, kodėl minėtos informacijos nenorima atskleisti, firmų atstovai atkerta, kad apie paslaugas pasakojama tik mirusiojo artimiesiems.

Toks paslaugų pateikimo būdas labai patogus laidotuvių verslu užsiimančioms bendrovėms, kadangi netekties skausmo kamuojami mirusiojo artimieji situaciją suvokia neadekvačiai – katarsio būsenoje esančiais giminaičiais manipuliuoti ar jais naudotis yra daug paprasčiau.

DELFI žurnalistei pačiai teko tuo įsitikinti, kuomet atėjus į laidojimo paslaugas teikiančią firmą ir paprašius teikiamų paslaugų kainoraščio, buvo pasiūlyta ramiai pasikalbėti apie artimųjų norus ir galimybes. Nužvelgęs ir įvertinęs pašnekovės socialinę padėtį, firmos savininkas paslaugų kainoraščio nepateikė, o prie paslaugų surašė išgalvotas kainas.

Pasidomėjus kitų, analogiškas paslaugas tame pačiame mieste teikiančių firmų paslaugomis paaiškėjo, kad anksčiau minėtos firmos savininko surašytos kainos buvo 40-100 litų (už kiekvieną paslaugą) brangesnės. Susumavus paslaugų kainas, bendra suma išaugo beveik tūkstančiu litų.

„Labai svarbu, kokia įmonė teikia laidotuvių paslaugas. Yra du įmonių tipai: pirmosios, kurios teikia laidojimo paslaugų kompleksą, susikūrusios visą materialinę bazę įmonės ir darbuotojų išlaikymui, mokančios mokesčius valstybei. Antrosios yra tokios įmonės, kurios teikia atskiras paslaugas, neišlaiko pastatų, nemoka mokesčių“, - aiškino I. Kriveliova.

Lietuvoje yra daugiau nei 100 laidotuvių verslu užsiimančių bendrovių, iš kurių tik 27 yra susibūrusios į jų kokybiška ir sėkminga veikla besirūpinančią LRPA. Pirmojo tipo įmonių yra visoje Lietuvoje, daugelis jų yra LRPA narės, tokių įmonių organizuojamos vidutinės laidotuvės, į kurias įeina bendras reikalingiausių paslaugų paketas, kainuoja apie 5 tūkst. litų.

Sudariusiems išankstines laidojimo sutartis arba iš anksto pasirūpinusiems kai kuriais laidotuvių atributais laidotuvės kainuoja pigiau. I. Kriveliova pabrėžė, kad tiek produkcijos, tiek darbo jėgos kainos Lietuvoje yra beveik vienodos, todėl ir didelio kainų skirtumo nėra.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0813
* © xneox.com