*

Žemas kraujospūdis – ilgaamžių žmonių savybė


* lrt.lt [Fubu]

Iš ryto sunku atsikelti – silpna, trūksta energijos. Godžiai išgeriate kavos ar stiprios arbatos, tikėdamiesi, kad tai pastatys ant kojų. Iki pietų – dar porą puodelių. Tačiau žvalumo vis trūksta.
Lenkijos medikai teigia, kad tokia savijauta gali būti anaiptol ne didelio nuovargio ar streso pasekmė, o žemo kraujospūdžio požymis.

Apie aukštą kraujospūdį kone visi viską žino: dėl jo gresia infarktas arba insultas. Kiekvienas gydytojas pasakys, kad jį būtina mažinti. O žemas kraujospūdis dar daugeliui – nepažįstama žemė.

Polinkis – paveldėtas

Žemą kraujospūdį liudija dar keletas požymių: karštą dieną darosi silpna arba staigiai atsikėlus iš lovos svaigsta galva.

Matuoklis tuomet gali rodyti 90 ir 60 milimetrų gyvsidabrio stulpelio (mm/Hg) kraujospūdį.

Varšuvos medicinos akademijos Vidaus ligų bei kardiologijos klinikų vadovas profesorius Arturas Mamcarzas teigia, jog per žemas kraujospūdis pats savaime nėra liga.

Juolab kad polinkis į jį, kaip ir į aukštą kraujospūdį, dažnai yra paveldimas. Be to, pernelyg žemą kraujo spaudimą gali skatinti ir nejudrus gyvenimo būdas bei stresas.

Toks kraujospūdis būdingas daugeliui jaunų, ypač smulkaus kūno sudėjimo žmonių.

Mokslininkai spėja, kad jis atsiranda dėl gležnų kraujagyslių sienelių – tuomet jos per silpnai įtemptos, nepajėgia priešintis tekančiam kraujui, ir dėl to kraujospūdis sumažėja.

Nuolat šąla rankos ir pėdos

Anot specialistų, žmonės, kurių kraujospūdis – 90/60, gali būti beveik tikri, kad jų neištiks nei galvos smegenų insultas, nei širdies infarktas.

Lenkijoje tokie žmonės sudaro 1-2 proc.

Tačiau būtent jie, o ne tie, kurie turi aukštą kraujospūdį, dažniau vaikšto pas gydytojus skųsdamiesi nemaloniais pojūčiais – mieguistumu, lėtiniu nuovargiu, dėmesio koncentracijos stoka, nerimu, nuolat šąlančiomis rankomis bei pėdomis.

Profesoriaus A. Mamcarzo teigimu, gerai, kad jie kreipiasi į gydytojus, nes per žemas kraujo spaudimas gali būti ir rimtų ligų (antinksčių žievės, smegenų hipofizio nepakankamumo, skydliaukės per mažo aktyvumo ar net Parkinsono) signalas.

Nors daugeliu atvejų žemas kraujo spaudimas nėra pavojingas gyvybei, kai kuriose situacijose dėl staigaus jo sumažėjimo žmogus gali prarasti sąmonę.

Taip įvyksta, kai, pavyzdžiui, alergiškam žmogui įgelia vabzdys, kurio nuodams jis yra jautrus. Tada būtina kuo skubiau kviesti medicinos pagalbą.

Jeigu žemas kraujospūdis nesusijęs su kokia nors liga ir jei silpnumas, alpimas ar galvos svaigimas netampa vis dažnesni, liaukitės dėl jo nerimavę.

Lenkų žurnale „Twoj Styl“ rašoma, kad tokiu atveju nereikia gydytis.

Medikai tokius pacientus net gali pradžiuginti: žemas kraujospūdis – ilgaamžių žmonių savybė. Gaila, kad tokia paguoda nepalengvina jiems gyvenimo – kai nuolat trūksta energijos, žvalumo, nesijauti nei linksmas, nei laimingas.

Kava padeda tik trumpam

Daugelis mano, kad geriausiai padeda tai, kas draudžiama tiems, kurie turi aukštą kraujospūdį. Pavyzdžiui, gerti daug stiprios kavos.

Tačiau kofeinas, specialistų tikinimu, tik trumpam padidina spaudimą, pašalina mieguistumą, nerimą.

Blogiausia tai, kad kava skatina skysčių išsiskyrimą iš organizmo, o tai savo ruožtu mažina kraujospūdį.

Lenkų medikai atkreipia dėmesį ir į tai, kad būtina atsargiai vartoti vaistus, skatinančius šlapimo išsiskyrimą.

O kaip elgtis su druska? Juk turintiems aukštą kraujospūdį ją draudžiama vartoti, tad tiems, kurie skundžiasi per žemu, ji padėtų?

Varšuvos medicinos akademijos specialistai mano, kad nors druska, sulaikydama organizme skysčius, didina kraujospūdį, nereikėtų ja piktnaudžiauti. Pirmiausia todėl, kad ji padidina tam tikrų piktybinių ligų išsivystymo riziką.

Naujausių tyrimų duomenimis, žemą kraujo spaudimą turintiems asmenims padeda vanduo. Bent 2 litrai vandens per dieną padidina kraujospūdį.

Geriausias vaistas – sportas

Jeigu nenorite po pietų jaustis mieguisti, pavargę, užuot griebęsi kavos, verčiau stenkitės nepersivalgyti. Riebūs, sunkiai virškinami patiekalai mažina kraujospūdį.

Tačiau įsidėmėkite: panašią savijautą sukelia ir nevalgymas. Kai esate išalkę, sumažėja cukraus kiekis kraujyje, kartu ir kraujo spaudimas.

Geriau valgyti dažniau, bet nedidelėmis porcijomis, be to, visada po ranka turėti daržovių sulčių. Jos kuriam laikui numalšina alkį, o sultyse esantis natris padeda normalizuoti spaudimą.

Lenkijos medikai pateikia ir kitų naudingų patarimų: nuo mieguistumo gelbsti, kraujotaką ir savijautą pagerina kontrastinis dušas. Venkite ilgo lepinimosi karštoje vonioje.

Kai nuolat šąla galūnės, padeda masažas. Jei ilgai tenka stovėti, pavyzdžiui, darbe ir imate svirduliuoti, dėvėkite specialias pėdkelnes ar puskojines, kurios, spausdamos kojas, gerina kraujo apytaktą.

Jeigu darosi silpna, jaučiate, kad galite apalpti, JAV nacionalinio širdies, plaučių bei kraujotakos instituto mokslininkai rekomenduoja sukryžiuoti kojas ir stipriai suspausti kelius. Kraujas stumiamas iš kojų širdies link, tad galima išvengti apalpimo.

Ypač veiksminga priemonė, padedanti įveikti varginančius žemo kraujospūdžio simptomus, – mankšta, judėjimas.

Sportas normalizuoja kraujo spaudimą.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0318
* © xneox.com