*

J.Veselka: mes su džiaugsmu ir be spaudimo pamatėme rusus su jų komunizmu ir metėmės į jų pusę


* delfi.lt [YourLiGhT]

Lietuvos parlamentaras Julius Veselka vykstant Rusijos – Lietuvos apvalaus stalo diskusijai įtikinėjo, kad pagal jo klasikinę schemą kolonializmo SSRS nebuvo. „Tu esi draugas, jei nepažeidi ideologinių standartų, – aiškino jis – Negalima vienodai sulyginti komunistinės valstybės su tuo, kas buvo iki to. Niekas neneigia, kad mes su džiaugsmu ir be spaudimo pamatėme rusus su jų komunizmu ir metėmės į jų pusę“.

Vykstant Rusijos – Lietuvos apvalaus stalo diskusijai, kurią organizavo kaliningradiečiai, neapsieita be sovietinės okupacijos klausimo, nors jis ir nebuvo įtrauktas tarp pokalbio temų.

Lietuvių politologas Alvydas Medalinskas nusistebėjo, kodėl Rusijos pusėje šios problemos atžvilgiu nėra jokios pažangos. O parlamentaras Julius Veselka uždavė klausimą, kas okupavo Rusiją. Rusų ekspertas Renaldas Simonianas įrodinėjo, jog pozicija dėl okupacijos klausimo turi būti teisiškai argumentuota.

J.Veselka: kas okupavo Rusiją?

Lietuvos parlamentaras Julius Veselka, kurį Seimas atsisakė komandiruoti į konferenciją, per vieną savo pasisakymą pavadino Lietuvos ir Rusijos santykius „inteligentiškai šaltus su nepasitikėjimo vienas kitu ženklais“. Jo nuomone, tokie santykiai yra nulemti nesenos praeities, kuomet abi šalys buvo vienoje sąjungoje – SSRS.
REKLAMA

„Esminis klausimas – buvo okupuota Lietuva ar ne? – taip pradėjo jis savo pasisakymą. – Su šiuo klausimu reikėtų elgtis taip: istorija yra faktas, kurio negalima pakeisti, kaip negalima prikelti numirėlio“.
Kalbėdamas apie okupaciją J. Veselka akcentavo, kad „politikai dažnai mėgina įvertinti praeitį neatsižvelgdami į nūdienos realijas“. Jo teigimu, kitokio požiūrio stygius baigiasi tuo, jog „daromi sprendimai ir veiksmai, atitinkantys tų dienų sąlygas“.

„Jeigu mes vertiname istoriją pagal šių dienų realijas, tai klaida, – tikino jis. – Vertinti SSRS veiksmus 1940-1950 m. neobjektyvu pagal klasikinę schemą: okupantas ir okupuotasis. Sovietų Sąjunga buvo valstybė, kuri visoms šalims taikė vienodus standartus, o politika nebuvo nukreipta į tai, kad viena nacija pavergtų kitą naciją“.

J. Veselka įtikinėjo, kad pagal jo klasikinę schemą kolonializmo SSRS nebuvo. „Tu esi draugas, jei nepažeidi ideologinių standartų, – aiškino jis – Negalima vienodai sulyginti komunistinės valstybės su tuo, kas buvo iki to. Niekas neneigia, kad mes su džiaugsmu ir be spaudimo pamatėme rusus su jų komunizmu ir metėmės į jų pusę“.

Komunistai, buvę valdžioje sovietiniais laikais, jo žodžiais tariant, „tapo beveik šventaisiais ir visą kaltę suvertė Rusijai ir rusams“. Prisiminęs savo sovietinę praeitį J. Veselka pasakojo, kad „lietuvių komunistai visą laiką mėgino iš centrinio biudžeto gauti daugiau investicijų“.

„Kai aš važinėjau po Rusiją, galvojau, kad Rusiją kažkas yra okupavęs, – tęsė parlamentaras. – SSRS visos respublikos ir kentėjo, ir džiaugėsi kartu. Jeigu mus okupavo, tai parodykite man koloniją, kur gamyba ir pragyvenimo lygis būtų aukštesnis nei metropolijoje. Mes gyvenome geriau“.

„Jeigu Rusiją vertinti kaip kaimynę, o ne kaip potencialų priešą, tai man iškart sako, jog aš noriu į Sovietų Sąjungą, – dėsto J. Veselka. – Aš esu bandito sūnus, po karo visa mano šeima buvo Sibire, kalėjimuose, miškuose, o komunistai, kurie pakeitė odą, taip kovoja už Vakarus.
Šunsnukiai buvo, šunsnukiai ir liko. Ir taip visoje socialistinėje stovykloje. Politika, pagal kurią Rusija negali būti normalia demokratine valstybe, atneša Lietuvai didelių nuostolių. Jeigu „šiaurinis dujotakis“ (Nord Stream) eitų per Lietuvos teritoriją, tai kasmet į biudžetą už dujų tranzitą gautume apie 500 mln. litų, o dujas pirktume pigiau“.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0156
* © xneox.com