*

Lietuvių gaujos niokoja vokiečių mašinas


* lrytas.lt [tautwiuxxx]

18 sulaikytų vagišių, 200 surastų brangių navigacijos prietaisų ir automobilis „Porsche 911“. Toks kelis mėnesius trukusio bendro Vokietijos ir Lietuvos policijos pareigūnų tyrimo rezultatas.

„Sulaikyti lietuviai atrodo tarsi jaunimo grupės dainininkai. Niekaip nepamanytum, kad jie tokie pavojingi“, – teigė kolega iš Vokietijos dienraščio „Die Welt“.

Tačiau policijos pareigūnai įsitikinę, kad šie 16-23 metų lietuviai priklauso organizuotai vagių gaujai, kuri nuo gegužės siautėjo Hamburgo ir Duisburgo miestų apylinkėse.

Jų padaryta žala siekia daugiau kaip milijoną eurų.

Grobis – į Lietuvą

Vagišiai buvo išsinuomoję butą žymiajame Hamburge, raudonųjų žibintų kvartale.

Gaujos nariai vogti traukdavo naktimis – jie išdauždavo automobilio langus ir išplėšdavo navigacinės sistemos įrangą.

Grobis Vokietijoje ilgai neužsibūdavo: vagys jį skubiai išgabendavo į Lietuvą.

Ilgai stebėję įtariamuosius pareigūnai neseniai nutarė smogti gaujai ir sulaikė aštuonis lietuvius.

Policininkų operacijos laimikis – 200 navigacijos prietaisų, alkoholiniai gėrimai, kvepalai ir automobilis „Porsche 911“. Pastarąjį vagišiai buvo pagrobę per vieną savo naktinę iškylą. Šis automobilis jau grąžintas savininkui.

Vagysčių Vokietijoje mažės?

Vokietijoje įkliuvusių vagių bendrininkai Lietuvoje irgi pateko į pareigūnų spąstus.

14 įtariamųjų Vokietijoje pateko į kardomąjį kalėjimą, likusiems keturiems vyrams iškelta byla už vogtų daiktų slėpimą.

„Sulaikę šią gaują galime pasigirti pirmąkart atskleidę organizuotų navigacinių sistemų vagysčių struktūrą“, – teigė tyrimams vadovavęs kriminalinės policijos vadovas Andreasas Klugas.

Jis įsitikino, kad vagysčių užsakovai sėdi Lietuvoje.

Vogtus navigacijos prietaisus, kainuojančius vidutiniškai po 3,5 tūkst. eurų (apie 12 tūkst. litų), lietuviai parduodavo per interneto aukcionus, dažniausiai – atgal į Vokietiją.

„Vien Hamburge ir jo apylinkėse pastaruoju metu per mėnesį iš automobilių būdavo pagrobiama apie du šimtus stacionarių navigacijos prietaisų. Sugebėjome nustatyti, kam priklauso didžioji dalis aptiktų pagrobtų prietaisų“, – sakė A.Klugas.

Šiems nusikaltimams tirti buvo suburta specialistų grupė, pavadinta „Lina“. Moteriškas jos pavadinimas – atsitiktinumas: „Lina“ iš tiesų reiškia vokišką trumpinį „Lietuviai navigacijos prietaisų vagys“ (vok. Litauische Navigationsdiebe) – po dvi pirmąsias žodžių raides.

„Jeigu dar pamatysime lietuvius, atvykusius vogti navigacijos prietaisų, jiems užkursime karštą pirtį“, – pagrasino policijos komisaras.

Nuteistasis bijo bendrininkų

Ši lietuvių gauja – ne vienintelė, pastaruoju metu taip niokojusi vokiečių automobilius.

Neseniai Štutgarte 18-metis iš Lietuvos buvo nuteistas kalėti dvejus metus ir devynis mėnesius. Mažiausiai pusę bausmės laiko jis turės praleisti Vokietijos jaunimo kalėjime, po to greičiausiai bus išsiųstas į Lietuvą.

Pirmąją teismo proceso dieną lietuvis atkakliai tylėjo. Antrąją teisėjas pasiūlė jam prisipažinti – mainais už tai bausmė nebūtų didesnė negu dveji metai ir devyni mėnesiai nelaisvės.

Pagal įstatymą lietuviui, apkaltintam dėl sunkių organizuotų vagysčių, grėsė ketveri metai įkalinimo.

Lietuvis prisipažino įvykdęs 23 vagystės Kirchheimo, Vendlingeno, Niurtingeno ir Vernau apylinkėse – plėšęs automobilius ir grobęs navigacijos prietaisus.

Teisme nurodyta pavogtų prietaisų vertė – 70 tūkst. eurų (apie 240 tūkst. litų).

Automobiliams buvo padaryta daugiau kaip 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) žala.

Vėliau šis vagišius išvažiavęs į Lietuvą ir koordinavęs bendrininkų darbą siųsdamas mobiliuoju telefonu trumpąsias žinutes. Įvažiuoti į Vokietiją jis bijojęs.

Dabar jaunuolis prisipažino bijąs grįžti į Lietuvą, kur jo laukia bendrininkai ir užsakovai.

Vogti – kaip į darbą

Panašus teismo procesas vyksta Diuseldorfe.

18 metų Kęstutis C., 20 metų Paulius D., 21 metų Ruslanas D. ir 22 metų Igoris G. byloje vadinami „vaikais“.

Taip juos buvo praminę ir gaujos, kurią sudarė mažiausiai 24 žmonės, vadeivos. Ant žemiausio organizuotos grupuotės laiptelio atsidūrę vaikinai sutrikusiais veidais teismo salėje iš tiesų atrodė kaip vaikai.

Vaikinai, užaugę socialiai apleistose šeimose, į Vokietiją dažniausiai atvažiuodavo autobusu. Juos vadinamieji globėjai pasitikdavo autobusų stotyse, palydėdavo iki išsinuomotos landynės, nupirkdavo visuomeninio transporto bilietų, o jau tuomet siųsdavo vogti – dažniausiai po du.

Policijos pareigūnai aptiko gaujos pėdsakus sausio mėnesį, kai dvi civiliniais drabužiais apsirengusios policijos pareigūnės patikrino įtartinų vaikinų krepšius ir aptiko penkis navigacijos prietaisus.

Po trijų dienų vaikinai buvo paleisti iš kalėjimo, bet juos jau ėmė sekti policijos pareigūnai.

Netrukus buvo sučiupti dar du vagišiai. Teismas apkaltino šiuos keturis lietuvius įvykdžius daugiau kaip tūkstantį vagysčių iš automobilių.

Vagišiai pagrobdavo iš automobilių viską, kas vertinga, – navigacijos prietaisus, mobiliuosius telefonus, pinigines, dokumentus.

Daiktai vėliau buvo sunkvežimiais gabenami į Kylį, o iš ten keltu – į Lietuvą.

Bendra žala – 4 milijonai eurų (apie 13 mln. 800 tūkst. litų). Teismo nuosprendis šiems lietuviams turėtų būti paskelbtas artimiausiomis dienomis.

Lietuviai yra ypač aktyvūs

„Vokietijoje vagia ne tik lietuviai, bet jie sudaro nemažą ir labai aktyvią vagių dalį.

Apie ketvirtadalį visų vagių yra vokiečiai, daugiausia priklausomi nuo narkotikų. Jiems reikia pinigų kvaišalams.

Ketvirtadalis nusikaltėlių kilę iš Lenkijos, likusieji – slovakai, lietuviai ir čekai“, – tvirtino Bavarijos kovos su nusikalstamumu tarnybos vadovas Ludwigas Waldingeris.

Vagys stengiasi neatsilikti nuo gyvenimo ir iškart prisitaiko prie rinkos – navigacijos prietaisai jau seniai daug populiaresni už automobilinius radijo imtuvus.

Vagysčių sparčiai daugėja. Vokietijoje 2006 metais dingo daugiau kaip 42 tūkst. navigacijos prietaisų. Naujesnės statistikos vokiečiai kol kas neturi.

Populiariausios tarp vagių yra mobiliosios navigacinės sistemos, kainuojančios 100-300 eurų, nes jas ypač lengva pagrobti. Tačiau pasisavinti daug brangesnį stacionarų prietaisą vagims irgi ne problema.

„Išmontuoti tris tūkstančius eurų kainuojančią sistemą „Comand“ iš E klasės „Mercedes“ trunka vos dvi minutes. Jeigu to nepavyksta padaryti, vagys perpjauna laidus, taip pridarydami daug nuostolių savininkui“, – teigė Berlyno ir Brandenburgo žemės kovos su nusikalstamumu tarnybos pareigūnas Thomas Blaschke.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0206
* © xneox.com