*

O.Lapinas. Ar galima draugauti su alkoholiku?


* delfi.lt [Sondra]

Nežinau ar tai problema, bet ji mane be galo jaudina, tai manau, problema bent jau man tikrai yra.
Mano draugas, su kuriuo gyvenam kartu jau trejus metus, mėgsta išgerti alaus ar sidro kasdien. Kartais vos viena skardinę, kartais kelias. Tai tapo įpročiu. Iš pradžių nekreipiau dėmesio, bet dabar vis dažniau susimąstau. O jei jis pasuks tuo keliu, iš kurio grįžti sunku?

Vienas man artimas žmogus lygiai taip pat išgėrinėjo kasdien po butelį, du alaus. Slinko metai, ir dabar jis trečią kartą užsikodavęs alkoholikas. Jau keli metai negali alkoholio net užuosti. Bet to, kaina didžiule, jis niekada negalės net paragauti, jei nenorės grįžti atgal į tą liūdną girtuoklio gyvenimo kasdienybę.

Kodėl išsigandau dėl draugo? Kai jis išgeria daugiau, tiesa, tai tikrai nėra dažnas reiškinys, jis labai pasikeičia. Tampa irzlus ir piktas, kas liečia mane. Su draugais jis laimingas ir švytintis, o mano prašymai (švelnūs ir tylūs, tikrai negirdi daugiau niekas, tik jis) sustoti laiku ir važiuoti namo, pasitinkami pykčio priepuoliais ir manęs išsižadėjimais.

Tokios naktys man būna pragariškos, nesinori net gyventi. O jis ryte atsikelia nieko neprisimindamas, tik nujausdamas, kad vėl prisidirbo. Todėl atsiprašinėja ir murkia it kačiukas.

Negalėčiau gyventi nė dienos su juo girtaujančiu, jis tampa kažkuo nepanašiu į save, savanaudžiu ir akiplėša, draugų siela ir mano priešu, nesvarbu, ką jam daryčiau ar sakyčiau. Todėl labai neramu, kaip tos kelios skardinės (beje ne pačio silpniausio) alaus ar sidro gali įtakoti mūsų gyvenimą.

Nenoriu pamokslauti ir tuo dar labiau nugramzdinti jo į niūrią kasdienybę, kur jis galės atsipalaiduoti keldamas taurelę. Esu ir noriu likti jo Draugas, todėl prašau patarimo, kaip reaguoti ir kaip elgtis tokioje situacijoje.

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

AR GALIMA DRAUGAUTI SU ALKOHOLIKU?


Labai keblu diagnozuoti situaciją iš akies. Tačiau pažiūrėkime į medicinos faktus.

Šiuo metu pasaulyje priimta manyti, kad vyrams rizikingas alkoholio vartojimas prasideda nuo tada, kai jie per dieną reguliariai suvartoja daugiau nei keturis standartinius vienetus alkoholio. Vienas vienetas - tai 10 g absoliutaus alkoholio arba maždaug 250 g alaus. Per savaitę vyrams neturi išeiti daugiau nei 28 vienetai, taigi per dieną tarsi ir būtų leidžiama išgerti porą puslitrinių skardinių alaus. Jei jūsų draugas viršija šią savaitinę normą, tai jau laikoma rizikingu vartojimu. Jei jam atsiranda priklausomybės požymių, tai jau alkoholizmas.

Priklausomybę galima pastebėti iš simptomų: jis nebevaldo kiek, kada ir po kiek išgeria; jam nebeužtenka silpnų, o norisi stipresnių gėrimų; jis nebesirenka, ar jam gerti, o jaučia potraukį gerti tokį pat stiprų kaip stiprus alkis, troškulys ar lytinis geismas; abstinencijos metu sustiprėja diskomfortas, irzlumas, savęs kaltinimas; po truputį abstinenciją reikia malšinti naujomis alkoholio dozėmis; smegenų veikla pasikeičia ir potraukis tampa nuolatinis, nebevaldomas.

Jei jūsų draugas vartoja alkoholį rizikingai, alkoholizmas gali išsivystyti per keletą metų. Tuomet nei jūs, nei joks draugas jam padėti nebegalės. Todėl labai aiškiai pasakykite sau, kuo jūs norite būti būdama šalia draugo. Medicininę diagnozę gali nustatyti tik narkologas ar psichiatras, todėl susikoncentruokime į psichologinius požymius.

Jau dabar, jeigu jam dar ir nėra priklausomybės, jūs nesąmoningai dalyvaujate psichologiniame žaidime, kuris vadinasi „Alkoholikas“.

Apie psichologinius žaidimus jūs galite pasiskaityti E.Berno knygutėje „Žaidimai, kuriuos žaidžia žmonės“. Psichologinis žaidimas - tai toks sudėtingas bendravimo būdas, kurio dėka žmogus manipuliuoja aplinkiniais, sąmoningai ir nesąmoningai versdamas juos užimti tam tikrus vaidmenis. Pats jis gauna sadistinį ar mazochistinį pasitenkinimą, periodiškai tai iškeldamas, tai nusodindamas žaidimo dalyvius. Žaidimai dažniausiai įtraukia artimus žmones ir gali tęstis visą gyvenimą.

Jūs rašote, kad norite būti jo Draugas. Taigi Draugas iš didžiosios raidės. Norėčiau jus perspėti, kad šis gražus žodis alkoholizmo psichologijoje yra ir žymi vieną iš geriančio asmens aplinkos „statistų“, t.y. asmenų, padedančių atlikti žaidimą „Alkoholikas“. Alkoholikas iš tiesų nesąmoningai atkartoja vis tą patį spektaklį, kurio dalyviai: Draugas (tas, kas pripila, pavaišina, duoda pinigų), Persekiotojas (tas, kas jį kontroliuoja, kritikuoja, nors ir švelniai, bara, apeliuoja į jo sąžinę ir sveiką protą) , Gelbėtojas (tas, kas valo organizmą, ištraukia iš kompanijų, slepia alkoholį, gydo) , ir jis pats - Auka.

Taip, alkoholikas dažnai užima vaidmenį žmogaus, kuris už save neatsako ir savo pareigų vykdyti negali. Kartais iš Aukos jis pereina į Persekiotojo vaidmenį ir užsipuola ką nors, dažniausiai šeimos narį, kuris tuomet pats tampa Auka. Po to jie gali susikeisti vietomis. Visa tai periodiškai pasikeičia: artimas asmuo tampa mylinčiu, ateina „šviesus periodas“, atsiranda viltis, o po kiek laiko - naujas recidyvas. Tik vienas trečdalis iš besigydančių alkoholikų tvirtai ir ilgai laikosi blaivybės. O jo šeimos narys dažnai tampa „kopriklausomu“.

„Kopriklausomybė“ - tokia pat sunki priklausomybės rūšis. Artimas žmogus ima vis labiau rūpėti ir pagaliau tampa pagrindiniu interesu - kitų nebelieka. Kopriklausomas sutuoktinis, vaikas ar vienas iš tėvų ima stabiliai užimti „gelbėtojo“, „Draugo“ ar „Persekiotojo“ vaidmenis. Jis ir atrodo, ir jaučiasi taip, lyg vartotų: be artimo žmogaus namuose jis nemiega, nerimauja, dreba, ieško jo. Jam atsiradus namuose jis aprimsta. Jo veidas atrodo taip, lyg jis pats gertų: nesveikai.

Jo interesai siaurėja, jis atsisako išvykų, pomėgių, draugų. Ir vadina visa tai „meile“. Taip, tai yra savotiška meilė, tik labai jau menkinanti žmogų. Jūsų situacija dar tokia netapo, tačiau potencija jaučiasi.

Įvertinkite riziką, pagalvokite apie tai, ko jūs norite, ir priimkite sprendimą. Netgi jei jis bus sunkus.

Sėkmės jums.
Olegas Lapinas

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0689
* © xneox.com