*

Papildas dyzelinui - žibalas. Kaip tai veikia?


* lrytas.lt [Perihelly]

Dyzelinu varomų mašinų vairuotojai žiemą ėmė naudoti seną gudrybę – kad spūstelėjus šalčiui degalai neužšaltų, į automobilio degalų baką pilama žibalo.

http://img.lrytas.lt/show_foto/?id=646679&s=11&f=4

Patys aktyviausi žibalo pirkėjai – iš Baltarusijos atvežtą dyzeliną savo automobiliuose naudojantys ir į Rusiją dyzeliniais krovininiais automobiliais važinėjantys vairuotojai.

Į degalų baką įpiltas žibalas daugeliui yra vienintelė garantija, kad po šaltos nakties automobilis tikrai užsives.

Pigus būdas

Keleivių vežimu užsiimančios Palangos bendrovės „Vlasava” direktoriaus pavaduotojas Arūnas Zaveckas žino šią vairuotojų naudojamą gudrybę.

Tačiau jo keleivinių autobusų vairuotojams šią žiemą dar neteko naudoti žibalo, mat degalinėse parduodamas žieminis dyzelinas neužšąla, kol termometro stulpelis nenukrinta žemiau 26 laipsnių padalos.

Itin šaltiems orams yra skirtas specialus arktinis dyzelinas – jis neužšąla net oro temperatūrai nukritus iki 36 laipsnių šalčio.

Tačiau žibalu skiesti, matyt, pigiau.

Lietuvoje parduodamo žieminio dyzelino kokybę gyrė ir vienos didžiausių šalies vežėjų įmonių „Vlantana” komercijos direktorius Vladas Stončius.

Jo teigimu, mūsų degalinėse parduodamam dyzelinui jokių papildomų priedų nereikia.

Tačiau tolimaisiais reisais važinėjantys krovininių automobilių vairuotojai su sunkumais susiduria Baltarusijoje ir Rusijoje, kuriose dyzelinių degalų kokybė nėra gera.

Rusijoje degalai gerokai pigesni nei Lietuvoje, todėl mūsų šalyje vairuotojai dyzelino pila tiek, kad pakaktų iki valstybės sienos.

Žibalas – prastiems degalams

Nemažai vairuotojų, norinčių sutaupyti, dyzelino įsipila nedidelių įmonių degalinėse, kuriose dyzelino kokybė yra labai abejotina.

Siekdami, kad prastesnis dyzelinas Rusijoje neužšaltų, vairuotojai iš Lietuvos vežasi žibalo ir įpila jo į baką.

Paprastai į 600 litrų talpos vilkiko degalų baką įpilama iki 10 litrų žibalo.

Tačiau, V. Stončiaus teigimu, toks žibalu skiestas dyzelinas kenkia varikliui, degalų sistemai ir gadina aukšto spaudimo degalų siurblį ir purkštukus.

„Lietuvos ryto” žurnalistui teko stebėti tokį vaizdą: vienoje Aukštaitijos degalinių sustojęs iš Lenkijos važiuojantis vilkiko vairuotojas į dyzelinių degalų baką įpylė 70 litrų benzino.

Išvydęs nustebusį žvilgsnį jis draugiškai paaiškino, kad vilkikas yra ne jo, o savininko. Užtat benzinu atskiestu dyzelinu varoma mašina gerai „traukia” ir neužšąla per naktį.

Žibalas populiarus Vilniuje

Žibalu prekiaujančios bendrovės „Lukoil Baltija” mažmeninės prekybos direktorius Romas Turlinskas sakė, kad žibalo galima įsigyti vienintelėje jų tinklo degalinėje Vilniuje, Kalvarijų gatvėje.

Čia yra atskiras žibalui skirtas pistoletas.

Daugiau apie tai - pirmadienio „Lietuvos ryto“ priede „Vartai“.

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.012
* © xneox.com